- Kategorie:
- gm. Bledzew.61
- gm. Brójce.3
- gm. Deszczno.15
- gm. Miedzyrzecz.62
- gm. Przytoczna.37
- gm. Pszczew.35
- gm. Santok.34
- gm. Skwierzyna.31
- Gorzów.27
- kierunek Kostrzyn.9
- Lubniewice.21
- Łagów.10
- MRU.51
- Nowa Ameryka.1
- okolice Trzciela.18
- ponad 100 km.196
- ponad 200 km.7
- pow. gorzowski.19
- pow. międzychodzki.51
- pow. nowotomyski.4
- pow. słubicki.5
- pow. strzelecko-drezdenecki.32
- pow. sulęciński.67
- pow. świebodziński.28
- Poznań.4
- Puszcza Drawska.8
- Puszcza Gorzowska.8
- Puszcza Notecka.65
- Puszcza Rzepińska.5
- Rodzinne strony.7
- Stare nekropolie i mauzolea.13
- Szamotuły.1
- Wielkopolska.43
- Zachodniopomorskie.10
- Zbąszynek.2
Wpisy archiwalne w miesiącu
Grudzień, 2021
Dystans całkowity: | 1164.23 km (w terenie 283.00 km; 24.31%) |
Czas w ruchu: | 74:23 |
Średnia prędkość: | 15.65 km/h |
Liczba aktywności: | 20 |
Średnio na aktywność: | 58.21 km i 3h 43m |
Więcej statystyk |
Zemsko z przyległościami
Piątek, 31 grudnia 2021 | dodano: 31.12.2021
Na pożegnanie roku przejazd najprostszą trasą wokół Skwierzyny, czyli Stary Dworek, Zemsko, Popowo.
Rower:
Dane wycieczki:
32.06 km (0.00 km teren), czas: 02:08 h, avg:15.03 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Wokół Puszczy
Czwartek, 30 grudnia 2021 | dodano: 30.12.2021
Trasa wokół lubuskiej części Puszczy Noteckiej przez Lipki, Gościm, Sowią Górę, Międzychód i Wiejce. Powtarzana już tyle razy że nic nowego o niej nie można napisać. Wszelkie próby zboczenia w leśne drogi torpedowały oblodzenia i zalegający jeszcze śnieg. Oblodzona droga była kiedyś przyczyną kontuzji którą odczuwałem przez niemal dwa sezony, ale wyleczyła mnie dosyć skutecznie od zbędnego ryzykanctwa. Zatem była tylko szosa w różnym stopniu utrzymania. Najgorszy odcinek to oblodzony bruk pomiędzy Nowym Dworem a Świniarami i nierozjeżdżone koleiny pomiędzy Gościmiem a Lubiatowem.
Śryż na Warcie.
Skwierzyńska przeprawa przez Wartę.
W Lubiatowie.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
92.52 km (4.00 km teren), czas: 05:15 h, avg:17.62 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
GW Ronn i grodzisko Grądzkie
Wtorek, 21 grudnia 2021 | dodano: 21.12.2021Kategoria MRU
Trochę jazdy w lasach za Zalewem Bledzewskim. Odwiedziłem ruiny Grupy Warownej Roon i grodzisko Grądzkie.
Najważniejszymi elementami północnego odcinka MRU są GW Ludendorf, most obrotowy w Starym Dworku, most rolkowy w Bledzewie oraz broniące przesmyków między jeziorami: GW Roon (pomiędzy Lipawkami i Czystm) GW Moltke (pomiędzy Czystym i Chycińskim). Dziś odwiedziłem dosyć łatwą do odszukania, ale świetnie zamaskowaną przez przyrodę Grupę Warowną Roon (feldmarszałek Roon był pruskim wojskowym i politykiem z okresu jednoczenia Niemiec). GW pierwotnie składała się z dwukondygnacyjnego schronu głównego i połączonych z nim krótkimi poternami dwóch trzykondygnacyjnych wież pancernych. Na uzbrojenie składało się kilka karabinów maszynowych i moździerz maszynowy. Wysadzony po wojnie, uległ całkowitemu zniszczeniu. Obecnie jest to gigantyczna dziura w ziemi, z resztkami ścian, kupkami gruzu betonowego, obok kilka odrzuconych wybuchem fragmentów stropu wielkości kabiny samochodu ciężarowego. Miejsce pomimo że leży kilkadziesiąt metrów od drogi jest rzadko odwiedzane, a latem wśród bujnej zieleni aż do chwili dotarcia na skraj gruzowiska niemal niewidoczne.
Ruiny GW Roon.
GW Roon i Jezioro Czyste.
Grodzisko Grądzkie według dostępnych informacji należy datować na okres VII-X wieku. Dobrze zachowane grodzisko z wczesnego średniowiecza (tzw. Góra Zamkowa) zajmuje trójkątny cypel opadający stromo w stronę Zalewu Bledzewskiego. Przed powstaniem zapory Obra tworzyła w tym miejscu zakole. Cypel wyniesiony nad wody zalewu na kilkanaście metrów od strony płaskiego lądu oddzielony jest imponującym wałem i rowem. Nie natrafiłem na wzmianki o badaniach archeologicznych na terenie grodziska, a jedynie na informację o badaniach powierzchniowych podczas których zebrano fragmenty wczesnośredniowiecznej ceramiki. Wewnątrz wałów i na brzegu zalewu podczas przygotowań do obrony MRU wyryto okopy. Wewnątrz wałów zachowały się również fragmenty fundamentów zbudowanego w latach trzydziestych drewnianego domku dla dygnitarzy III Rzeszy przyjeżdżających tu na polowania. Domek podobno został po wojnie rozebrany i przeniesiony do Międzyrzecza.
Grodzisko Grądzkie.
Według informacji od internautów właśnie ten domek wcześniej był domkiem myśliwskim na grodzisku Grądzkie.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
38.24 km (15.00 km teren), czas: 02:51 h, avg:13.42 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Goruńsko
Poniedziałek, 20 grudnia 2021 | dodano: 20.12.2021Kategoria gm. Bledzew
Okazyjny wypad do Goruńska. O samej wycieczce nie mogę powiedzieć nic więcej ponad to co pisałem kilka lat temu. Nawet trasa była identyczna. Poniżej kilka zdjęć z goruńskich nekropolii.
Mauzoleum Buttnerów.
Grobowiec Bukowieckich.
Goruńsko, nieczynny cmentarz.
Goruńsko, cmentarz.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
40.41 km (3.00 km teren), czas: 02:19 h, avg:17.44 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Krobielewko
Niedziela, 19 grudnia 2021 | dodano: 19.12.2021Kategoria gm. Skwierzyna, Puszcza Notecka
Krótki, szybki wypad do Krobielewka. W zasadzie wszystkie moje wycieczki do Krobielewka mają podobny przebieg. Czasem tylko dokładam przejazd do miejsca gdzie zachował się dojazd do rzeki w miejscu gdzie tuż przed wojną z Polską w roku 1939 saperzy Wehrmachtu wybudowali drewniany most na Warcie, był to najdłuższy most drewniany w Niemczech, mogły po nim przejechać czołgi Panzerkampfwagen II. Był wykorzystany podczas najazdu hitlerowskiego na Polskę. Most ten został zniszczony w czasie działań wojennych w 1945 r. Do roku 1983 istniała w tamtym miejscu przeprawa promowa. Dziś po obydwu stronach rzeki droga kończy się na wałach przeciwpowodziowych.
Wspominając o mostach w Krobielewku należałoby wymienić również most zbudowany przez Szwedów podczas Potopu. Podobno przy niskich stanach Warty widać przy brzegu pozostałe po nim pale. Kiedyś korzystając z wyjątkowo niskich stanów rzeki wybrałem się na poszukiwanie tego miejsca. Przemierzyłem odcinek od Wiejc do Skrzynicy i nigdzie nie wypatrzyłem żadnego pala. Pewnie to jest kolejna miejscowa legenda. Dziś kilka zdjęć z Krobielewka.
Krobielewko, stuletni kościółek.
Krobielewko, dzwonnica.
Krobielewko, lapidarium.
Krobielewko, ale odnoszę wrażenie że wcześniej widziałem w Pechludze.
Krobielewko, Edek Głaz.
Krobielewko, opuszczona remiza.
Krobielewko, budynek leśnictwa.
Krobielewko, dostrzegalnia pożarowa.
Krobielewko budynki dawnej niemieckiej straży granicznej.
Mikroskopijny kościółek w Nowym Dworze.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
50.13 km (8.00 km teren), czas: 02:56 h, avg:17.09 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Lubniewice
Sobota, 18 grudnia 2021 | dodano: 18.12.2021Kategoria gm. Bledzew, pow. sulęciński
Do Lubniewic i z powrotem. Wycieczka dla towarzystwa. Kolega wybierał się rowerem do Lubniewic, skorzystałem z okazji aby się podczepić. W drodze do Lubniewic jeszcze raz zajrzeliśmy na bledzewski cmentarz żydowski. Po przedwczorajszym wpisie na blogu dowiedziałem się że na jednej z macew widnieje czysto słowiańskie nazwisko Jablonsky. Cóż szkodzi sprawdzić. Rzeczywiście żyjąca w XIX wieku Johanna Gerson nosiła panieńskie nazwisko Jablonsky. Mniej więcej w tym samym okresie wspomniany jest bledzewski karczmarz Abraham Gerson, być może małżonek.
Z bledzewskiego kirkutu.
W Lubniewicach okrążenie miasteczka i powrót do domu. Zaliczyłem jeszcze wizytę na myjni, po wczorajszej wycieczce do Puszczy Noteckiej mój Kross prosił o kąpiel.
Zamek Lubomirskich w Lubniewicach.
I jeszcze od frontu.
W Sokolej Dąbrowie.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
60.54 km (2.00 km teren), czas: 03:50 h, avg:15.79 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Puszcza Notecka, Koza
Piątek, 17 grudnia 2021 | dodano: 17.12.2021Kategoria Puszcza Notecka
Dla odmiany nieco włóczęgi po Puszczy Noteckiej. Dotarłem do Kozy opuszczonej osady puszczańskiej o której już tu kiedyś wspominałem. Powrót szosą z Wiejc.
Leśne skrzyżowanie.
Kanał odwadniający Kozę. Kiedyś natrafiłem na wzmiankę z gazety "Nasza Chodzież" z 13 listopada 1931 o tym że leżące na pograniczu w skwierzyńskim powiecie osady Kaza (Koza), Pechluge (Trąbki), Hoffnung (Nadziejewki) i Kranzinbruch (Krzęcinek k/Lubiatowa) od kilku lat zalewa woda gruntowa której poziom podniósł się na wskutek katastrofalnego wyniszczenia lasów przez plagę sówki choinówki, w związku z czym mieszkańcy osad proszą władze o pomoc, zaś mieszkańcy Kazy i Pechluge wręcz o przeniesienia wsi w inne miejsce. Myślę że kanał powstał w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Odprowadzał nadmiar wody do odległego o jakieś 3 km dziś już nieistniejącego jeziorka Granicznego i dalej do Jeziora Łąkie.
Cmentarz w Kozie.
Resztki zabudowań Kozy.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
63.98 km (36.00 km teren), czas: 04:19 h, avg:14.82 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Za Bledzewem
Czwartek, 16 grudnia 2021 | dodano: 16.12.2021Kategoria gm. Bledzew
Początkowo miała to być tylko nieco rozszerzona powtórka z wczorajszej trasy która nieoczekiwanie została w Bledzewie przedłużona aż do Templewa.
W samym Bledzewie zajechałem na rzadko odwiedzany cmentarz żydowski. Dotychczas byłem tam dwa, lub trzy razy. Latem odstrasza od tego nieco piaszczysta droga, dziś było zupełnie przyzwoicie, a nawet nie musiałem zawracać do Bledzewa. Oddzielająca go od szosy Jordanka zupełnie wyschła i można było suchą stopą wydostać się na szosę do Sokolej Dąbrowy w pobliżu stawów. Właśnie to w połączeniu z słoneczkiem które wyjrzało zza chmur skłoniło mnie do przedłużenia wycieczki o okrężną trasę przez Nową Wieś, Templewo i Goruńsko.
Kiedyś zastanawiałem się jak to było możliwe że w dobrach klasztornych, a Bledzew do nich należał, mieszkało spore skupisko ludności żydowskiej, przecież w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej w miejscowościach należących do kościoła katolickiego Żydzi nie byli tolerowani. Inaczej było w majątkach szlacheckich a zwłaszcza w miastach królewskich gdzie stanowili spory odsetek, chociaż jako pozbawieni wielu praw nie byli obywatelami zbyt wysokiej kategorii. Inaczej było w sąsiednich Prusach gdzie szereg aktów prawnych z końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku zniosło średniowieczne ograniczenia. Po drugim rozbiorze Bledzew znalazł się w zaborze pruskim i sytuacja prawna wielkopolskich Żydów uległa radykalnej zmianie. Przestały obowiązywać wcześniejsze ograniczenia, ponadto pod koniec XVIII wieku w Prusach przejściowo obowiązywał nakaz osiedlania się Żydów w miastach, te uwarunkowania spowodowały napływ kilkunastu rodzin żydowskich do Bledzewa. W roku 1797 w mieście osiedliło się kilka rodzin z pobliskiego szlacheckiego Goruńska i kilkanaście z odległego o ok 15 km. Trzemeszna. Nawiasem mówiąc właściciel Trzemeszna widząc jaki uszczerbek w dochodach przynosi wyjazd Żydów szybko postarał się o nadanie praw miejskich dla Trzemeszna (miało je w latach1804-1870). W roku 1840 bledzewska gmina żydowska osiągnęła szczyt rozwoju licząc 122 osoby. Po roku 1850 prawodawstwo pruskie zniosło ostatnie ograniczenia dla Żydów co spowodowało stopniowe ich przenoszenie się do dużych miast gdzie mieli większe możliwości. Na początku XX wieku pozostało ich w Bledzewie zaledwie kilku. Ostatni pogrzeb na cmentarzu żydowskim miał miejsce w styczniu 1939 r. Wkrótce potem córka i wnuczka ostatniego pochowanego Żyda, Siegfrieda Gurau wyjechały kończąc niemal półtorawieczną obecność Żydów w Bledzewie.
Trasą przez Sokolą Dąbrowę, Nową Wieś, Templewo i Goruńsko jeżdżę dosyć często traktując ją jako autonomiczną wycieczkę przy okazji wyjazdu w kierunku Bledzewa. Poniżej kilka dzisiejszych zdjęć.
Przejeżdżałem w pobliżu G.W. Ludendorff. Uwaga bunkry.
Cmentarz Żydowski w Bledzewie.
Jeden z nagrobków, strona z napisem hebrajskim.
Na odwrocie z napisem niemieckim.
Kolejne macewy.
Macewa przedstawicielki wspomnianego wyżej rodu Gurau.
Maleńkie lapidarium.
Wyschnięte koryto Jordanki
Rower:Kross
Dane wycieczki:
61.60 km (26.00 km teren), czas: 04:07 h, avg:14.96 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Zemsko i okolice
Środa, 15 grudnia 2021 | dodano: 15.12.2021
Okrężną drogą do Zemska.
Leśny parking pod Popowem. Ktoś posprzątał...swój garaż.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
43.02 km (16.00 km teren), czas: 03:04 h, avg:14.03 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Lubniewice
Wtorek, 14 grudnia 2021 | dodano: 14.12.2021Kategoria pow. sulęciński
Ponownie kierunek Lubniewice. Prognozy były dosyć niepewne a ten kierunek ma tą zaletę że w dowolnej chwili można przerwać wycieczkę i nie wracać tą samą drogą. Skoro byłem już w Lubniewicach to okrążyłem Lubniewsko. Poniżej kilka zdjęć z wycieczki.
Bariera dla ASF. Płot ciągnie się kilometrami wzdłuż drogi krajowej 24.
Lubniewice.
Nowy (stary) zamek.
Lubniewicki park.
Tajemnicza rzeźba. Podobno została przywieziona z pobliskiego Świerczowa gdzie przed wojną działała tkalnia jedwabiu . Przypuszczam że stała przed pałacem właściciela który zniszczyły wojska radzieckie.
Lubniewickie lasy.
Olbrzymy też upadają. Okolice Żubrowa.
Dzieło natury.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
74.52 km (30.00 km teren), czas: 04:54 h, avg:15.21 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)