blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(6)

Moje rowery

Kross 68763 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Wpisy archiwalne w miesiącu

Czerwiec, 2021

Dystans całkowity:675.97 km (w terenie 202.00 km; 29.88%)
Czas w ruchu:42:59
Średnia prędkość:15.73 km/h
Liczba aktywności:11
Średnio na aktywność:61.45 km i 3h 54m
Więcej statystyk

Zemsko

Wtorek, 29 czerwca 2021 | dodano: 29.06.2021

      Mały wypad po okolicy.

Rower:Kross Dane wycieczki: 31.10 km (11.00 km teren), czas: 02:05 h, avg:14.93 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Kursko, zlot grupy PMHiW oraz Pz.W.805

Sobota, 26 czerwca 2021 | dodano: 26.06.2021Kategoria MRU

    Swojego czasu na Facebooku została zawiązana grupa „Powiat międzyrzecki historia i współczesność” do której zgłosiłem swój udział. Administratorzy tej grupy urządzają od czasu do czasu spotkania członków, jednak do tej pory zawsze tak wypadało że terminy spotkań kolidowały z innymi wcześniej umówionymi wydarzeniami. Tym razem wszystko wypaliło, spotkanie miało się odbyć w Kursku nad jeziorem Długim, byłem wolny i jeszcze na dodatek spotkanie zaplanowano w okolicy schronu Pz.W.805. Schron Pz.W.805 był jedynym na północnym docinku MRU którego nigdy nie udało mi się zobaczyć na żywo. Przyczyna była bardzo prozaiczna, schron znajduje się na terenie prywatnym otoczonym szczelnie płotem i spotkałem się z opinią że za płotem krążą agresywne psy. Dziś dzięki uprzejmości pana który opiekuje się posesją udało się dotrzeć do schronu.  


Uczestnicy spotkania. (zdjęcie autorstwa p. G Walkowskiego)

W Nowej Wsi
W Nowej Wsi.

Nad Jeziorem Długim

Pływający pomost
Nad Jeziorem Długim.

   Duży jednokondygnacyjny schron zniszczony, mniej więcej w 40 % jest trudny do odnalezienia w bujnej, dzikiej roślinności. Teren porastają gęste zarośla lilaków i kolczastych berberysów. Schron miał za zadanie blokowanie przesmyku pomiędzy połączonymi kanałem fortecznym jeziorami Kurskim i Długim. W schronie zniszczeniu uległy głównie pomieszczenia bojowe. Zaskoczył mnie porządek w ocalałej części schronu oraz nowa malowana proszkowo krata z profili. Podobno właściciel który jak zrozumiałem chwilowo wyjechał do Ameryki Południowej miał jakieś pomysły na zagospodarowanie obiektu. Źródła wspominają że uzbrojenie bunkra składało się z 8 ckm-ów i moździerza maszynowego M-19. W latach 1937-1945 wyprodukowano ok. 200 egzemplarzy tej broni. Szybkostrzelność moździerza była regulowana przełącznikiem sterującym silnikiem elektrycznym z nastawami 30, 60, 90 oraz 120 strzałów na minutę oraz nastawą 0 pełniącą funkcję bezpiecznika.  Awaryjny napęd ręczny za pomocą korby ograniczał szybkostrzelność broni do ok. 60 strzałów na minutę. Zapas amunicji w schronie wyposażonym w granatnik sięgał ok 4 tys. pocisków.

Miejsce zamontowania płyty pancernej Pz.W.805
Pomieszczenie bojowe, miejsce gdzie była zamontowana płyta pancerna.

Zasypane pomieszczenia Pz.W.805
Zasypane pomieszczenia Pz.W.805.

Przed wejściem do Pz.W.805
Przed jednym z wejść.

Tu były drzwi wejściowe do schronu
Blok wejściowy, ślad po drzwiach pancernych.

Wnętrze, ciąg komunikacyjny
Wnętrze, ciąg komunikacyjny.

     Samo spotkanie odbyło się w sympatycznej rodzinnej atmosferze, wszyscy uczestnicy poza mną znają się prywatnie od lat jak łyse konie.
     Do Kurska i z powrotem mam około 40 km, ale nie byłbym sobą gdybym nie zwiększył tej odległości niemal dwukrotnie.  Podsumowując, zaspokoiłem ciekawość i poznałem ciekawych i sympatycznych ludzi. Fajnie spędzona sobota.


Rower:Kross Dane wycieczki: 70.25 km (10.00 km teren), czas: 04:18 h, avg:16.34 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Do Przytocznej przez Bledzew

Sobota, 19 czerwca 2021 | dodano: 19.06.2021

   Do Przytocznej przez Bledzew. A miało być tylko Zemsko jednak kolejne modyfikacje trasy wychodziły podczas jazdy i ostatecznie trafiłem na lody do Przytocznej. Podczas jazdy zrobiłem parę zdjęć.

Pomnikowy dąb nad Zalewem Bledzewskim
Pomnikowy dąb nad Zalewem Bledzewskim.

Rozlewiska Jeziornej
Rozlewiska Jeziornej.

Maki pod Lubosinkiem
Maki pod Lubosinkiem.

Pod Rokitnem
Pod Rokitnem.

Kapliczka z Lubikowa
Kapliczka z Lubikowa. Identyczna stoi dwadzieścia kilometrów stąd w Trzebiszewie.

Opuszczm Lubikowo
Opuszczam Lubikowo.

Plantacja drzew tlenowych (oxytree) w Przytocznej
Plantacja drzew tlenowych (oxytree) w Przytocznej.

Przydrożne rozchodniki
Przydrożne rozchodniki.

Rower:Kross Dane wycieczki: 66.44 km (14.00 km teren), czas: 04:27 h, avg:14.93 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Zemsko

Wtorek, 15 czerwca 2021 | dodano: 15.06.2021

    Przejażdżka po polach i lasach za obwodnicą.

Pod Popowem
W lesie pod Popowem.

Pola, pola
Pola, pola.

Zemsko na horyzoncie
Zemsko na horyzoncie.

Figura z Zemska
Figura z Zemska.

Kościół w Zemsku
Kościół w Zemsku.

Kapliczka na wylocie z Popowa
Kapliczka na wylocie z Popowa. Intrygują mnie kamienne słupki otaczające dosyć spory skwerek, coś jakby resztka nieistniejącego ogrodzenia


Rower:Kross Dane wycieczki: 36.03 km (11.00 km teren), czas: 02:30 h, avg:14.41 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(1)

Puszcza Drawska i tuja nr 1 w Polsce

Niedziela, 13 czerwca 2021 | dodano: 14.06.2021Kategoria ponad 100 km, Puszcza Drawska

   Lubuską część Puszczy Drawskiej udaje mi się odwiedzić zaledwie kilka razy w roku w okresie dłuższych dni, w innych porach roku na przeszkodzie staje odległość i czas potrzebny do jej pokonania. Tym razem wybrałem się zobaczyć najpotężniejszą tuję w Polsce. O tym drzewku dowiedziałem się przy okazji wizyty w lesie żywotnikowym pod Trzcielem. W materiałach lasów państwowych wyszperałem że rośnie ona kilka kilometrów za Drezdenkiem w leśnictwie Czarny Las zatem jakieś 60 km od Skwierzyny. Bliższych danych gdzie szukać leśniczówki dostarczyli mi koledzy cykliści z Drezdenka jeszcze w lutym, jednak wiosną problemy zdrowotne nie pozwoliły na taką wyprawę.
  Tym razem większość trasy pokonałem leśnymi drogami pożarowymi, częściowo korzystając z skrótów przez Puszczę Notecką i około 40 km w samej Puszczy Drawskiej. Drogi w Puszczy Drawskiej przypominają mi nieco te znane z okolic Łagowa i poligonu wędrzyńskiego, zatem szutry z sporą domieszką starych bruków na dziś częściowo zapomnianych szlakach.

Pomnikowy dąb przy ul. Międzychodzkiej
Pomnikowy dąb przy ul. Międzychodzkiej w Skwierzynie.

Dawna brama forteczna w Drezdenku
Dawna brama forteczna w Drezdenku. W XVII w. na wschód od miasta Prusacy wybudowali ziemną twierdzę bastionową. Po półtorej wieku twierdza straciła swoje znaczenie i została opuszczona. Dawny budynek bramy został zamieniony na mieszkalny.

Muzeum Puszczy Noteckiej
Muzeum Puszczy Noteckiej w budynku dawnego arsenału fortecznego. Według mojej wiedzy z dawnego arsenału zachowała się tylko parterowa część budynku, część szachulcowa została nadbudowana później po likwidacji twierdzy.

Drezdenko, pałacyk Treppmachera (obecnie szkoła)
Drezdenko, pałacyk Treppmachera (obecnie szkoła).  Twierdza uległa zniszczeniu w czasie wojny siedmioletniej i w 1765 r. rozebrano jej ruiny. Teren twierdzy kupił w tym czasie kupiec z Poznania Johann Georg Treppmacher. Na fundamentach domu mieszkalnego wzniósł w 1766 r. pałacyk, przed którym urządzono niewielki park.

  Podczas poprzedniej bytności wypatrzyłem w drezdeneckim Radowie nową drogę pożarową prowadzącą w kierunku Słonowa czyli kierunku prowadzącego obok Dziupliny jak na mapach jest nazywana interesująca mnie leśniczówka. Okazuje się że nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, nowa droga poza początkowym gotowym już odcinkiem dopiero będzie w przyszłości. Dziś  jest to kilkukilometrowy teoretycznie zgodnie z znakami zamknięty, ale niestrzeżony plac budowy. Złamałem zakazy i jakoś udało się przebrnąć do skrzyżowania w pobliżu leśniczówki. 

Drogowskaz z Puszczy Drawskiej

Kolejny drogowskaz
Stare drogowskazy z Puszczy Drawskiej.

  Sama rekordzistka nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle swoich mniejszych towarzyszek, dopiero z bliska widać że średnica pnia u podstawy grubo przekracza 1,5 m co z pewnością przekłada się na deklarowane 525 cm obwodu. Pień na wysokości wzrostu człowieka rozdziela się na trzy odnogi dorastające do 27 m.
  Jakieś 200 metrów od leśniczówki w stuletnim budynku ma swoją leśną bazę koło łowieckie. Obok budynku wiaty i kamienie pamiątkowe. Miejsca ładnie utrzymane, puszcza jeszcze nie zdążyła pochłonąć opuszczonych pól i sadów.

Pomnikowa tuja nr 1 w Polsce (o obwodzie 525 cm i wysokości 27 m)
Pomnikowa tuja nr 1 w Polsce (o obwodzie 525 cm i wysokości 27 m).

W całej okazałości
W całej okazałości.

Czarny Las - miejsce postoju

Przy miejscu postoju Czarny Las
Przy miejscu postoju Czarny Las.

   W dalszej drodze zamierzałem przejechać leśnymi drogami do Starego Kurowa, tu lekko przestrzeliłem bowiem niewiele zabrakło do Gardzka pod Strzelcami Krajeńskimi. W pobliżu Dębogóry natknąłem się przy drodze na kamień poświęcony pamięci nauczyciela Willego Retzowa żyjącego w latach 1881- 1921. Kimkolwiek był ten nauczyciel był chyba ceniony wśród lokalnej społeczności. Wobec prawie całkowitej powojennej wymiany ludności prawdopodobnie niewiele o nim można się dowiedzieć.

Kim był nauczyciel Willi Retzow? Kamień przy leśnej drodze w okolicy Dębogóry
Kim był nauczyciel Willi Retzow? Kamień przy leśnej drodze w okolicy Dębogóry.

   Z Puszczy Drawskiej wydostałem się w Rokitnie, teraz pozostało zawrócić do Kurowa i rozpocząć mozolny powrót do domu. A z Puszczą Notecką zetknąłem się podczas tej wycieczki jeszcze raz jadąc z Goszczanowa do Murzynowa.

Okolice Starego Kurowa
Okolice Starego Kurowa.




Rower:Kross Dane wycieczki: 131.00 km (92.00 km teren), czas: 08:50 h, avg:14.83 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(1)

W lasy za Obrę

Czwartek, 10 czerwca 2021 | dodano: 10.06.2021

    Trochę wałęsania po okolicznych lasach za Obrą z garbem wielbłąda w Zemsku.

Rower:Kross Dane wycieczki: 34.50 km (18.00 km teren), czas: 02:15 h, avg:15.33 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Zemsko i okolice

Poniedziałek, 7 czerwca 2021 | dodano: 07.06.2021

   Luźny przejazd przez Zemsko i okoliczne wioski. Dla urozmaicenia było kilkanaście minut pracy siekierą marki Fiskars, sama przyjemność :).

Rower:Kross Dane wycieczki: 26.30 km (0.00 km teren), czas: 01:35 h, avg:16.61 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Wąwóz Żubrowski

Niedziela, 6 czerwca 2021 | dodano: 06.06.2021Kategoria pow. sulęciński, Lubniewice

   Korzystając z rowerowej pogody wypuściłem się nad jezioro Lubniewsko do Wąwozu Żubrowskiego. Wąwóz Żubrowski jest największym z kilku wąwozów wydrążonych przez spływające wody w stromym zboczu schodzącym od strony Sulęcina i Żubrowa do leżących w obniżeniu dolin Czerwonego Potoku i jeziora Lubniewsko. Wszystkie znane mi źródła mówią że wąwozy zawdzięczamy trzeciemu zlodowaceniu.
   Od samej Skwierzyny do Lubniewic po raz pierwszy dotarłem leśnymi drogami pożarowymi. Przez lata wypadów w lasy pomiędzy Skwierzyna a Sulęcinem poznałem większość dróg przebiegających z północy na południe teraz pozostało znaleźć kilka odcinków wschód-zachód które połączyłoby je w sensowną całość. Udało się w zasadzie bez większych problemów.

Lubniewka
Lubniewka.

Lubniewsko. Mostek na bezimiennym cieku
Lubniewsko. Mostek nad bezimiennym ciekiem.
.
   Jar jest częścią Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Uroczysko Lubniewsko". Dla cyklisty najwygodniejszy jest dostęp od strony dolinki Czerwonego Potoku. Po kilkudziesięciu metrach rower i tak trzeba zostawić na pastwę losu. Na szczęście miejsce jest rzadko odwiedzane i po godzinie znalazłem swój środek lokomocji w tym samym miejscu gdzie go porzuciłem.
   W głąb wąwozu prowadzi dzika i wąska ścieżka meandrująca dnem wśród wysokich na kilkadziesiąt metrów zboczy w których tkwią liczne głazy, i piaskowcowe żebro. Główne koryto liczy ok 800 metrów, ale  wąwóz posiada również boczne odgałęzienia.  Wąwóz jest jednym z najciekawszych cudów przyrody w okolicach Lubniewic.

Dno wąwozu

W Wąwozie Żubrowskim

Ścieżka na dnie wąwozu

W głębi wąwozów
W głębi wąwozu.


Lubniewsko.



Rower:Kross Dane wycieczki: 69.80 km (35.00 km teren), czas: 04:15 h, avg:16.42 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(2)

Powrót

Sobota, 5 czerwca 2021 | dodano: 05.06.2021

   Koniec rajdu, powrót do domu.

Rower:Kross Dane wycieczki: 54.07 km (0.00 km teren), czas: 03:22 h, avg:16.06 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Łagów z Jednośladem

Piątek, 4 czerwca 2021 | dodano: 05.06.2021Kategoria pow. świebodziński

   Zasadnicza część rajdu. Przejazd do Łagowa. Pogoda miała być murowana. Okazało się że Łagów cieszy się szczególnymi względami, w okolicznych miejscowościach nie spadła ani kropla deszczu a tu padało cały czas. To co miało zająć kilka godzin skończyło się na półgodzinnym zwiedzeniu Łagowa. Jemiołów odpadł z oczywistych względów.

Jezioro Trześniowskie
Jezioro Trześniowskie.

Łagów Lubuski
Łagów Lubuski.


Rower:Kross Dane wycieczki: 79.93 km (0.00 km teren), czas: 04:24 h, avg:18.17 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(1)