blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2025 button stats bikestats.pl Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(8)

Moje rowery

Kross 70935 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Wpisy archiwalne w miesiącu

Listopad, 2019

Dystans całkowity:457.02 km (w terenie 192.00 km; 42.01%)
Czas w ruchu:29:12
Średnia prędkość:15.65 km/h
Liczba aktywności:11
Średnio na aktywność:41.55 km i 2h 39m
Więcej statystyk

Spacerkiem po mieście

Piątek, 29 listopada 2019 | dodano: 29.11.2019

  Powtórka z dnia przedwczorajszego.


Rower: Dane wycieczki: 10.43 km (0.00 km teren), czas: 00:53 h, avg:11.81 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Spacerkiem

Środa, 27 listopada 2019 | dodano: 27.11.2019

  Coraz krótsze popołudnia, po pracy nie wypuszczam się poza miasto zatem tylko marne kilka kilometrów.


Rower: Dane wycieczki: 10.91 km (0.00 km teren), czas: 00:47 h, avg:13.93 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Po raz wtóry na wersalskie pogranicze

Sobota, 23 listopada 2019 | dodano: 23.11.2019Kategoria gm. Przytoczna

 Dziś wprosiłem się na wycieczkę organizowaną przez znajomych z Międzychodu. Pierwotnie wybierałem się do Kwilcza ale z różnych względów musiałem ten projekt zarzucić a widziałem że znajomi cykliści wybierają się na dawne wersalskie pogranicze w rejonie Muchocina i Strychów. Byłem już tam w podobnym celu pięć lat temu . Dziś celem wycieczki było odszukanie dawnych kamieni granicznych i lokalnych ciekawostek przyrodniczych. Temat jak najbardziej interesujący. Umawiamy się w Międzychodzie i ruszamy w drogę do Strychów, znaną mi skądinąd ponieważ wielokrotnie z niej korzystałem chcąc ominąć drogę krajową nr 24.
  Pierwszy z kamieni stoi tuż przy leśnej drodze za torami linii Międzychód-Wierzbno. Niepozorny, mijałem go wielokrotnie i nawet się nie domyślałem jego znaczenia. Sama linia kolejowa została zbudowana w roku 1887, ale ten odcinek został zdemontowany po roku 1919 aby ponownie go odtworzyć po roku 1945. Teraz tory pozostawione same sobie pewnie ulegną definitywnej samodestrukcji.
 Kontynuujemy drogę do Strychów, chwilowo zostawiamy sobie Strychy na później kierując się w kierunku Muchocina. Tam w pobliżu jeziora Winnogóra znajduje się kolejny z kamieni. Nie są to kamienie wersalskie niemniej widoczny jeszcze napis „grenze” nie pozostawia wątpliwości.
   Do Strychów zawracamy znad jeziora Maszyna.
   Strychy po roku 1919 stały się miejscowością graniczną i wzniesiono w niej osiedle domów dla funkcjonariuszy niemieckiej straży granicznej. Wytyczenie nowej granicy międzypaństwowej spowodowało również pewne niedogodności dla mieszkańców wioski. Przed rokiem 1919 Strychy należały do parafii ewangelickiej w Międzychodzie leżącym teraz już w Polsce dlatego konieczne stało się erygowanie nowej gminy protestanckiej. Dzięki staraniom właściciela miejscowego majątku Wernera Franza parafia ta powstała w r 1927. Z prywatnych funduszy Wernera i środków pozyskanych z Programu Rozwoju Marchii Granicznej w latach 1931-1933 wzniesiono w wiosce nowy kościół, dom pastora, salę wiejską i kaplicę na cmentarzu. Kompleks wzniesiono na terenie wcześniejszego cmentarza.
   Modernistyczna bryła kościoła różni się zdecydowanie od innych świątyń regionu. Projektantem budowli był Kurt Kirstein, sprawujący urząd rejencyjnego radcy budowlanego w Pile, stolicy Marchii Granicznej powstałej po 1918 r. z terenów, które nie zostały zwrócone Polsce, a które wcześniej były częścią dawnej pruskiej Prowincji Poznańskiej. Nawiasem mówiąc pomimo tego że Piła była  nominalną stolicą tej dziwnej Marchii, składającej się z trzech niepołączonych z sobą obszarów to do roku 1929 siedziba jej władz ulokowana była w części budynków obecnego szpitala w Obrzycach pod pobliskim Międzrzeczem.
    Wracając do bryły kościoła to składa się ona z dwóch prostopadłościanów z gładkimi elewacjami i płaskimi dachami. Górna część wieża jest ażurowa z względów praktycznych, aby przez otwory mógł wydostawać się dźwięk dzwonów.
  Jednym z dzieł Kirstena, znanych wszystkim oglądających festiwale opolskie był zrealizowany do spółki z Karolem Lehmannem projekt gmachu rejencji opolskiej. W tym przypadku konieczne było wyburzenie piastowskiego zamku z którego pozostała jedynie znana wszystkim wieża.
   Nie dane było mi zajrzeć do wnętrza świątyni w której znajduje się drewniany krucyfiks wykonany przez berlińskiego rzeźbiarza Waltera E. Lemcke zapamiętanego jako projektant pierwszego znicza olimpijskiego, którym przeniesiono płomień podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1936 r. w Berlinie.
    Kolejnym przystankiem na trasie było Wierzbno gdzie przed pałacem został wkopany oryginalny wersalski słup graniczny przeniesiony z pobliskiej granicy.
    Aby uniknąć jazdy drogą krajową wracam lokalną droga do Zielomyśla i Szarcza. W Szarczu żegnam się z międzychodzianami.     
    Pozostało mi do pokonania, w większości drogami szutrowymi, dwadzieścia kilka kilometrów do domu. Po drodze mijam Lubikowo, kapliczkę w polach przed Rokitnem i samo Rokitno.
   Do okrągłej setki zabrakło tylko kilkanaście kilometrów.

Na dawnej wersalskiej granicy w okolicy Międzychodu
Na dawnej wersalskiej granicy w okolicy Międzychodu.

Dopływ jeziora Winnagóra
Do jeziora Winnagóra.

Modernistyczny kościół w Strychach
Modernistyczny kościół w Strychach.

Pozostałości dawnego cmentarza
Pozostałości dawnego cmentarza.

Dawne osiedle funkcjonariuszy niemieckiej straży granicznej w Strychach
Dawne osiedle funkcjonariuszy niemieckiej straży granicznej w Strychach.

Kolejny kamień z wyraźnie czytelnym napisem
Kolejny kamień z wyraźnie czytelnym napisem "Grenze".

Futerkowa sosna
Futerkowa sosna.

Dziurawy dąb
Dziurawy dąb przy jeziorze Maszyna.

Kamień wersalski z Wierzbna
Kamień wersalski z Wierzbna.

Pałac w Wierzbnie
Pałac w Wierzbnie.

Osamotniona
Osamotniona.

Samotna kaplica wśród pól (okolice Rokitna)
Samotna kaplica wśród pól (okolice Rokitna).




Rower:Kross Dane wycieczki: 87.02 km (27.00 km teren), czas: 05:24 h, avg:16.11 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Jesienny Rajd Rowerowy

Niedziela, 17 listopada 2019 | dodano: 18.11.2019Kategoria ponad 100 km, Puszcza Notecka

    Z przypadkowych spotkań na rowerowych trasach z członkami Stowarzyszenia Cyklistów Jednoślad z Drezdenka narodziło się moje zainteresowanie ich imprezami.
Muszę przyznać że trochę im zazdroszczę integracji, pomysłów i możliwości. Śledzę na facebooku ich aktywność dlatego próbuję się wkręcić przynajmniej na niektóre z ich imprez.
   Na dzisiejszą niedzielę Nadleśnictwo Karwin wspólnie z Jednośladem zorganizowało cykliczną imprezę Jesienny Rajd Rowerowy połączoną z otwarciem zmodyfikowanego i odświeżonego zielonego szlaku rowerowego. Impreza otwarta, szkopuł tylko w tym że aby dojechać na miejsce zbiórki przed siedzibą nadleśnictwa w Drezdenku trzeba pokonać prawie 50 km. Jednak trasa poprowadzona została w ten sposób że przynajmniej część drogi powrotnej da się pokonać w ramach rajdu.
    Impreza znakomita, pogoda wyjątkowo dopisała, atmosfera doskonała, frekwencja przeszła oczekiwania organizatorów. Spotkałem kilku znajomych z wcześniejszych imprez, poznałem nowych, ponadto dowiedziałem się o kilku ciekawostkach które mam nadzieje odszukać w przyszłych wyjazdach. Jest plus.
   Pomimo że wyruszyłem z domu jeszcze przed świtem na miejsce zbiórki wpadłem na kilka minut przed startem. Trochę czasu straciłem jednak przy mijanych stacjach kolejowych w Lipkach i samym Drezdenku.
    Poruszaliśmy się w terenie który częściowo był mi znany z wcześniejszych wypadów do Puszczy Noteckiej ale od mojego ostatniego przejazdu na niektórych odcinkach wiele zmieniło się na plus.
    Po wspólnym ognisku w Leśnej Wiacie Edukacyjnej w Gościmiu część uczestników zwłaszcza ci którzy nie musieli wracać do Drezdenka rozjechała się do swoich domów. Wracając na przełaj przez puszczę sprawdziłem jedną z dróg w okolicy jeziora Łąkie, zabłądziłem pod wiertnię PGNiG pod Goszczanowem i nieco wydłużoną trasą przez Jezierce dotarłem do domu zaliczając przy okazji nieco ponad 100 km.


Dawna stacja kolejowa w Lipkach Wielkich
Dawna stacja kolejowa w Lipkach Wielkich o świcie. Jedna z piękniejszych stacji na tym nieistniejącym już szlaku. Składała się z budynku stacyjnego na podwyższeniu (w głębi) do którego wchodziło się po schodach i dwóch kolejowych bloków mieszkalnych przy placyku poniżej.

Dawna stacja kolejowa w Drezdenku
Dawna stacja kolejowa w Drezdenku.

Jesienny Rajd Rowerowy z Nadleśnictwem Karwin
Jesienny Rajd Rowerowy z Nadleśnictwem Karwin.


Na szlaku rajdu
Na szlaku rajdu.

Przy leśnej wiacie edukacyjnej w Gościmiu
Przy leśnej wiacie edukacyjnej w Gościmiu.

W nieznane drogi
W nieznane.

Stuletni granitowy puszczański drogowskaz padł w starciu z współczesnością
Stuletni granitowy puszczański drogowskaz przegrał w starciu z współczesnością. Tak przywykłem wzrokowo do tego słupka na rozjeździe że gdy dziś go brakło przez chwilę nie poznałem terenu.




Rower:Kross Dane wycieczki: 114.73 km (56.00 km teren), czas: 07:13 h, avg:15.90 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Po okolicy

Sobota, 16 listopada 2019 | dodano: 16.11.2019

  Sobota częściowo zajęta. Czasu starczyło tylko na małą pętlę w okolicy Zemska.


Rower:Kross Dane wycieczki: 24.99 km (9.00 km teren), czas: 01:40 h, avg:14.99 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

W Puszczę Notecką

Poniedziałek, 11 listopada 2019 | dodano: 11.11.2019Kategoria Puszcza Notecka

   Dziś nie miałem ochoty wałęsać się po drogach, pozostała zatem Puszcza Notecka, a w niej dziesiątki kilometrów leśnych dróg pożarowych gdzie godzinami można nie natknąć się na drugiego człowieka. Do Zamyślina jechałem wprawdzie szosą ale o znaczeniu lokalnym, nawet nie pamiętam czy mijałem się z jakimś samochodem. W las wjeżdżam w Zamyślinie, docieram do Piłki. Leśny drogowskaz informuje że wkrótce minę Żmijowiec. W ten sposób zaspokoiłem ciekawość dotyczącą tej leśniczówki. Na chwilę musiałem pokazać się na szosie do Drezdenka aby wjechać w kolejne drogi pożarowe.
    Po wspinaczce na potężną wydmę z żółtym pieszym szlakiem mam podstawy aby przypuszczać że prawdopodobnie przejechałem jakieś 20 m poniżej szczytu Wielkiej Sowy, najwyższej wydmy w Puszczy Noteckiej. W pobliżu Lubiatowa mijam Jezioro Solczyk i ponownie zagłębiam się w Puszczę aby wyszukać drogę pożarową nr 3 będącą kręgosłupem mojej dalszej trasy. Jeszcze tylko zajrzałem do Jezierc, aby wyjechać w Murzynowie i powrót do domu.
   W Jeziercach nad małym zarastającym jeziorkiem trwają jakieś prace finansowane przez nadleśnictwo Karwin a mające na celu renowację tegoż zbiornika. Pewnie skończy się na jakiejś większej sadzawce.

Kierunek Piłka

Widoki z okien Piłki

Leśna nimfa.

Piłka zaprasza

Nowe szlaki

Puszczański węzeł szlaków

Lesniczówka Jezierce




Rower:Kross Dane wycieczki: 80.49 km (42.00 km teren), czas: 04:56 h, avg:16.32 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(2)

Wieczorna okolica

Czwartek, 7 listopada 2019 | dodano: 07.11.2019

   Pogodna przedwieczorna godzina skłoniła mnie do króciutkiego wypadu do lasu za obwodnicą S3. 

Mgliste popołudnie
Mgliste popołudnie.


Rower:Kross Dane wycieczki: 25.87 km (8.00 km teren), czas: 01:31 h, avg:17.06 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Miejskimi uliczkami

Środa, 6 listopada 2019 | dodano: 06.11.2019

   Sieć handlowa naszego miasteczka jest zorganizowana tak specyficznie że mieszkający na osiedlach za torami (1/3 mieszkańców) mogą korzystać jedynie z dwóch sklepów z alkoholem i takiej samej ilości osiedlowych sklepików spożywczych gdzie ceny są przeciętnie o 30% wyższe niż w czterech marketach skupionych wokół jednego skwerka w centrum oddalonym o 1,5 km. Mam pecha należeć do tych którzy po codzienne zakupy mają pod górkę. Dziś również się tam wybrałem a potem dołożyłem jeszcze kilka kilometrów po peryferyjnych uliczkach i wyszła z tego dyszka. 


Rower: Dane wycieczki: 10.92 km (1.00 km teren), czas: 00:48 h, avg:13.65 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Po okolicy

Wtorek, 5 listopada 2019 | dodano: 05.11.2019

  Przedwieczorna wycieczka w okolice Rakowa i Trzebiszewa.

Okolice Rakowa

Droga do Rakowa
Okolice Rakowa.

Zajazd zaprasza :)
Zajazd zaprasza :) 


Rower:Kross Dane wycieczki: 24.85 km (10.00 km teren), czas: 01:36 h, avg:15.53 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Za Obrę...

Niedziela, 3 listopada 2019 | dodano: 03.11.2019

    Do lasu przed obiadem. Warunki do jazdy wprost idealne; temperatura powyżej 10 ºC , piasek pod kołami sklejony i gdyby nie nadmierne nasycenie powietrza skraplającą się parą wodną przejażdżka byłaby cudowna. Naprawdę było super.

Jesień za Obrą

Użytek ekologiczny

X przy

Nad Tymianą

Kierunek Czapliniec
Leśne dróżki.

Obra - kanał forteczny (okolice Starego Dworku)
Obra - kanał forteczny (widok z mostu obrotowego w Starym Dworku). Kanały przekopane przy meandrującej Obrze na odcinku od Bledzewa do Skwierzyny stanowiły jedną z przeszkód na podejściach do linii umocnień MRU.


Rower:Kross Dane wycieczki: 30.73 km (16.00 km teren), czas: 01:56 h, avg:15.89 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)