blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(6)

Moje rowery

Kross 69065 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Przez Nową Skwierzynkę

Czwartek, 11 stycznia 2024 | dodano: 11.01.2024

   Tym razem wybrałem się w pola i łąki pod Chełmską Górą. Na rozległej płaszczyźnie, na dawnych bagnach w dolinie Warty, poszatkowanej rowami melioracyjnymi znajduje się kilka domostw, teren ten jest nazywany Nową Skwierzynką. Drogi tam są wprawdzie szutrowe i podczas suszy różnie bywa z przejezdnością ale teraz na utwardzonych przez mróz jedzie się z przyjemnością. Nowa Skwierzynka leży niemal na przeciwległym skraju miasta, aby tam dotrzeć przejeżdżałem obok nielicznych budynków publicznych ocalałych po "wyzwoleniu" naszego miasta przez armię radziecką.
    W 1896 roku Skwierzyna uzyskała połączenie kolejowe z Międzyrzeczem i Gorzowem. Budynek dworca pochodzi z tego samego okresu, w nowych realiach niedostępny dla pasażerów czeka na lepsze czasy.
    Budynki liceum i internatu powstały w początku XX wieku dla pruskiego królewskiego seminarium nauczycielskiego. W 1945 r. ocalały ponieważ Rosjanie zajęli je na swoje potrzeby.
    Niemal w tym samym czasie kiedy do Skwierzyny dotarła kolej joannici ufundowali szpital, świadectwem jego metryki jest krzyż maltański nad oknami klatki schodowej.
   Joannici jako zakon przetrwali w Prusach do 1810 r. Do jego rozwiązania w głównym stopniu przyczyniła się przegrana wojna z Napoleonem w 1807 i konieczność spłacenia odszkodowań dla Francji. Po roku 1852 joannici zostali reaktywowani jako stowarzyszenie świeckie. Należało do niego wielu przedstawicieli niemieckiej arystokracji, szlachty, elit politycznych i gospodarczych z ówczesnej rejencji frankfurckiej i prowincji poznańskiej, czyli terenów obecnego woj. lubuskiego. Zajmowali się działalnością dobroczynną, prowadzili szpitale, domy dla sierot i starców. Fundatorem skwierzyńskiego szpitala był joannita,  Aleksander von Kalckreuth, pan na Kursku. Kolejną fundacją Kalckreutha i Hansa Otto von Gersdorffa z Bukowca był sierociniec w pobliskim Rokitnie (obecny DPS).
    Zaczarowane widoki w lesie i polach stworzyły lekki mróz i duża wilgotność powietrza. Przy powrocie zaczęła się tworzyć na szosie gołoledź.  

Skwierzyński dworzec z 1896 r.
Skwierzyński dworzec z 1896 r.

Budynek skwierzyńskiego liceum i dawnego internatu z początku XX wieku
Budynek skwierzyńskiego liceum i dawnego internatu z początku XX wieku.

Skwierzyński szpital z 1898 r.
Skwierzyński szpital z 1898 r.

Szadź na polach
Szadź na polach.

Szadź w lesie
Szadź w lesie.

Śryż na Warcie
Śryż na Warcie.



Rower:Kross Dane wycieczki: 20.60 km (11.00 km teren), czas: 01:34 h, avg:13.15 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(1)

K o m e n t a r z e
Warciocha łanie przybrała , plus wysoka woda w Odrze i PN Ujście Warty wygląda wreszcie jak powinien.
Marecki
- 18:21 sobota, 20 stycznia 2024 | linkuj
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!