blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(6)

Moje rowery

Kross 69065 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Przez Lutol i Jasieniec

Niedziela, 30 lipca 2023 | dodano: 30.07.2023

    Dla uściślenia chodzi o Lutol Suchy ponieważ w pobliżu jest jeszcze Lutol Mokry. Prawdopodobnie nie graniczą z sobą a do tego drugiego nie wystarczy przejechać przez Międzyrzecz kierując się do Zbąszynka, tu już trzeba trochę nadłożyć drogi przez Trzciel lub Dąbrówkę Wielkopolską.
     W okresie międzywojennym Trzciel podzieliła granica międzypaństwowa. Zachodnia niemiecka część Trzciela została odcięta od sieci kolejowej Rzeszy. W latach trzydziestych ubiegłego wieku zbudowano ośmiokilometrowy łącznik kolejowy do stacji w Lutolu Suchym. Funkcjonował około dziesięciu lat, okazał się niewypałem finansowym a niewiele później w wyniku II wojny światowej całkowicie zbędnym. Dziś przy drodze krajowej 92 zachowały się ślady nasypu i w samym Trzcielu pozostający w rękach prywatnych budynek dawnej stacji Trzciel Zachodni.
    Obejrzałem resztki wspomnianego nasypu. Do samego Trzciela nie dotarłem ponieważ w Jasieńcu skusiła mnie szutrowa droga w nieznane. Szutrówka okazała się sporym skrótem w kierunku Siercza, więc w kierunku jak najbardziej pożądanym.
   Od Siercza przejażdżka zmieniła się w zakończony remisem wyścig z chmurą. Za plecami zagrzmiało i chyba popadało, z przodu słoneczna przyszłość, a w środku cyklista usiłujący zwiać przed zmoknięciem. I w zasadzie mu się to udało :).

Dawne torowisko przy drodze 92
Dawne torowisko przy drodze 92.

Krzyż w Sierczu postwiony po wojnie przez repatrianta w podzięce za ocalenie z rzezi prowadzonych przez UPA
Krzyż w Sierczu postawiony po wojnie przez repatrianta w podzięce za ocalenie z rzezi prowadzonych przez UPA . Krzyż ten w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych był cierniem w oku dla ówczesnych władz.

Kościółek-kaplica w Sierczu
Kościółek-kaplica w Sierczu.



Rower:Kross Dane wycieczki: 84.50 km (5.00 km teren), czas: 04:21 h, avg:19.43 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

K o m e n t a r z e
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!