blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(6)

Moje rowery

Kross 69012 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Przez Międzyrzecz

Sobota, 22 kwietnia 2023 | dodano: 22.04.2023

     Bez większych planów. Tak w ogóle to jakiś tam plan był ale po informacjach z mediów społecznościowych zdezaktualizował się już w trasie. Pozostała przyjemna jazda przy cudownej wiosennej pogodzie. Trasa przez Bledzew, nad Jeziorną przy tzw. Heidemühle, Gorzycę, Międzyrzecz, Lubikowo, Przytoczną i Nową Niedrzwicę.

Tak zwane Heidemühle na Jeziornej k/Bledzewa
Miejsce popularnie nazywane Heidemühle (czasem spotykam się z nazwą Grądzkie). Ponad sto lat temu stał tu solidny młyn wodny na Jeziornej. Jakieś resztki budowli ukryte są pod wodą po prawej stronie przepustu. Do młyna sięgnęła cofka na Obrze i Jeziornej po spiętrzeniu Obry na potrzeby elektrowni wodnej w Bledzewie i to była chyba główna przyczyna jego likwidacji.

Rozlewiska Jeziornej, dawny staw młyński Heidemühle
Rozlewiska Jeziornej, dawny staw młyński Heidemühle.

Heidemühle, cofka Zalewu Bledzewskiego.
Heidemühle, cofka Zalewu Bledzewskiego. 


Pod wodą majaczą jakieś mury dawnego młyna.


Rower:Kross Dane wycieczki: 68.07 km (21.00 km teren), czas: 04:21 h, avg:15.65 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(2)

K o m e n t a r z e
Słupki to chyba dla kajakarzy, przy mętnej wodzie nie widać tych murów, a w tym miejscu jest przenoska dla wpływających na jeziora Chycińskie i Kurskie. Wydaje mi się że 110 lat temu do gromadzenia wody nie przywiązywano tak wielkiej wagi a bardziej prawdopodobnie chodziło o uzyskanie energii elektrycznej. Elektrownia ta w połączeniu z opalaną lokalnym węglem brunatnym elektrownią w Kęszycy zapewniały energię dla całego powiatu z obrzeżami. Jako ciekawostkę chciałem wspomnieć że Zalew Bledzewski nie jest największym jeziorem zaporowym na terenie powiatu. Palmę pierwszeństwa dzierży podobno Jezioro Bukowieckie na Paklicy pod Międzyrzeczem stanowiące całość z Wyszanowskim. Powstało przed XVI wiekiem przez spiętrzenie Paklicy dla potrzeb młyna.
Jorg
- 10:56 niedziela, 23 kwietnia 2023 | linkuj
Pod wodą ruiny, ale słupki już współczesne. Fajnie że spiętrzono Obrę, elektrownia elektrownią, ale każdy nadmiar wody w tych suchych czasach się przyda.
Marecki
- 08:48 niedziela, 23 kwietnia 2023 | linkuj
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!