blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(6)

Moje rowery

Kross 69065 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Grodzisko w Santoku

Niedziela, 26 lutego 2023 | dodano: 26.02.2023Kategoria gm. Santok

    Do wczoraj miałem nadzieję na wspólny z drezdeneckim Jednośladem" rajd dla wytrwałych". Wymagałoby to jednak wczesnego wyjazdu z domu i między innymi dlatego rodzina wyperswadowała mi te plany. Rajd do Santoka również mógłbym z czystym sumieniem zaliczyć do ekstremalnych ponieważ w najbardziej odludnej części drogi dopadła mnie prawdziwa zamieć.
   Współczesny zamieszkały Santok leży na prawym brzegu Warty jednak bezludny skrawek Santoka z reliktami średniowiecznego grodziska jest położony na jej lewym brzegu i wymaga zajechania do niego od strony Deszczna, a konkretnie od Borku i  Ciecierzyc. Właśnie w drodze do Borku którą dla urozmaicenia odbyłem po nadwarciańskich wałach znalazłem się w centrum śnieżycy. Później aura stała się łaskawsza.
    Pierwotnie pagórek z śladami grodziska leżał w widłach Warty i Noteci, jedna z katastrofalnych powodzi w roku 1751 skończyła się tym że rzeka zmieniła koryto przesuwając się o kilkaset metrów na wschód i pozostawiając osadę na swoim południowym, lewym brzegu. Wkrótce i sama osada została przeniesiona na prawy wyższy brzeg a grodzisko uległo zapomnieniu. Grodzisko ponownie zostało odkryte w drugiej połowie XIX w związku z regulacją Warty. Badania archeologiczne potwierdziły istnienie w tym miejscu 12 warstw osadniczych z przedziału czasowego od VIII do XIV wieku.
    Gal Anonim wzmiankował o nim pod datą 1097 nazywając go kluczem i strażnicą państwa polskiego. Znaczenie Santoka brało się stąd że jego położenie  w wiekach średnich pozwalało kontrolować najdogodniejsze drogi wodne w głąb Wielkopolski którymi były rzeki Warta i Noteć, a ponadto tu znajdowała się najdogodniejsza przeprawa na szlaku lądowym z Pomorza w głąb Wielkopolski. Właśnie dlatego stanowił przedmiot ciągłych walk z Pomorzanami a później z Brandenburczykami. Historyczne losy Santoka są opisane dosyć szczegółowo na kartach "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich", dla zainteresowanych jest to tom X, strony 301302303.
   Gal Anonim wspomniał że w roku 1097 podczas walk polsko-pomorskich w pewnym grodzie objawił się św. Wojciech płosząc Pomorzan którzy za pomocą przekupionych zdrajców chcieli go zająć. Wspomniał o tym również Długosz podając że miało to miejsce w Santoku. Na santockim zamku w roku 1260 miało miejsce wesele córki księcia Przemysła I, Konstancji z margrafem brandenburskim Konradem z dynastii askańskiej.
   Budowle z kamienia pojawiły się po pożarze w 1265 r. Ulice zostały wybrukowane, a od zachodu wybudowano z cegły bramę.  Ostatnim etapem w dziejach santockiego grodu było postawienie na kopcu ceglanej wieży. Była ona kilkakrotnie przebudowywana. Ostatecznie jednak popadła w ruinę.
   Gród już od XV wieku znalazł się w granicach Brandenburgii i utracił swoje militarne i gospodarcze znaczenie na rzecz pobliskiego Landsberga (Gorzów Wlkp.) . Jednak pomimo utraty Santoka aż do upadku I Rzeczypospolitej zachował się tytuł kasztelana santockiego zasiadającego w senacie jako kasztelan mniejszy,( tzw. drążkowy gdyż zasiadali oni w senacie na wąskich ławach). Według listy z "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" ostatnim kasztelanem santockim w latach 1790-93 był Nikodem Zakrzewski Wysota.
     Wcześniej bywałem tu już kilkakrotnie, wpisy można odnaleźć na blogu w latach 201620192020.  Poniżej kilkadziesiąt zdjęć z dzisiejszego wypadu.

Widok grodziska z dawnego koryta Warty.
Widok grodziska z dawnego koryta Warty. Ścieżka prowadzi do zachodniej bramy grodu.

Tak to wyglądało.
Tak to wyglądało. Wschodnia brama prowadziła w kierunku dzisiejszego Polichna.

Santok widziany z grodziska
Współczesny Santok widziany z grodziska.

Gródek na kopcu. Późna XIV-XV wieczna faza zabudowy grodu.
Gródek na kopcu. Późna XIV-XV wieczna faza zabudowy grodu z murowaną wieżą.

Kopiec z reliktami gródka.
Kopiec z reliktami gródka. Widoczne na drugim planie zabudowania znajdują się już na drugim brzegu rzeki.

Stanowisko na którym odkryto cmentarzysko.
Stanowisko na którym odkryto cmentarzysko. Odkryto tu ponad 40 grobów ułożonych w regularnych rzędach.

Stanowisko na którym odkryto ślady kościółka grodowego.
Stanowisko na którym odkryto ślady kościółka grodowego. 

Wzniesienie z reliktami cmentarza i kościółka.
Wzniesienie z reliktami cmentarza i kościółka.

Na terenie podgrodzia z reliktami zabudowy z VIII-IX wieku
Stanowisko na terenie podgrodzia z reliktami zabudowy z VIII-IX wieku.

Zabudowa podgrodzia X-XIII wiek
Zabudowa podgrodzia X-XIII wiek.

Stanowisko na którym odkryto ślady kuźni.
Stanowisko na którym odkryto ślady XIV-wiecznej kuźni.

Na wale podgrodzia
Na wale podgrodzia.

I sam wał od strony fosy.
I sam wał od strony fosy.

Nad fosą-przekopem.
Nad fosą-przekopem.

Tu był most na średniowiecznej drodze do pobliskiego Polichna
Tu był most nad fosą, na średniowiecznej drodze do pobliskiego Polichna.

Santocki rzemieślnik.
Santocki rzemieślnik.

Wały podgrodzia od strony dawnego koryta Warty.
Wały podgrodzia od strony dawnego koryta Warty.

Zachowane wały podgrodzia
Zachowane wały podgrodzia.

Wał podgrodzia prowadzący w kierunku dawnego koryta Noteci
Wał podgrodzia prowadzący w kierunku dawnego koryta Noteci.

Chopinowskie wierzby.
Chopinowskie wierzby.

Krajobraz ukształtowany przez rzeki.
Krajobraz ukształtowany przez rzeki.

Bezpieczne wodopoje
Zarastające starorzecza Warty stanowią dla zwierząt bezpieczne wodopoje.

Starorzecze - wodopój.
Starorzecze - wodopój.

Starorzecza Warty
Starorzecza Warty.

Barszcz Sosnowskiego, nazywany czasem zemstą Stalina
Barszcz Sosnowskiego, nazywany czasem zemstą Stalina. Do Polski sprowadzony został w końcu lat 50. XX wieku jako dar radzieckiego Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie. Okazał się później rośliną niebezpieczną dla zdrowia ludzi (o czym się sam przekonałem) i trudną do zwalczenia.




Rower:Kross Dane wycieczki: 50.59 km (26.00 km teren), czas: 03:40 h, avg:13.80 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(4)

K o m e n t a r z e
Ja też tylko raz spotkałem na tej drodze turystów. Wszyscy inni zapewne zwiedzają to miejsce w komplecie z muzeum i przeprawą promem przez Wartę
Jorg
- 20:39 poniedziałek, 27 lutego 2023 | linkuj
Barszcz Sosnowskiego to ulubiona zupa teściowych :)
Z tej strony Santoka nigdy nie byłem..

Marecki
- 09:54 poniedziałek, 27 lutego 2023 | linkuj
Droga na całej długości od Borku była sucha, nie licząc kilku kałuż w miejscach bardziej zniszczonych. Przeprawa chyba jest czynna tylko dla grup zwiedzających miejscowe muzeum. Bywam w prawobrzeżnym Santoku dosyć często i jeszcze nie widziałem tego promu w akcji.
Jorg
- 00:48 poniedziałek, 27 lutego 2023 | linkuj
Ale tam sucho. Byłem w Santoku rok temu i z powodu wysokiego stanu wody nie było mowy o dostaniu się tam poza przeprawą promową. Chociaż ta pewnie nawet nie jest czynna zimą.
andale
- 00:40 poniedziałek, 27 lutego 2023 | linkuj
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!