blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(6)

Moje rowery

Kross 69012 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Dębno

Środa, 4 lipca 2018 | dodano: 04.07.2018Kategoria ponad 100 km, Zachodniopomorskie

  Jestem na urlopie. Dziś nie było żadnych planów dotyczących urlopowicza zatem na dobry początek wycieczka do Dębna. W ogóle zainteresował mnie ten sektor który w stosunku do Skwierzyny jest ukryty za Gorzowem czyli od drogi 132 do Kostrzyna do dawnej trójki w kierunku Szczecina. Gorzów działa dla mnie jak parawan, nigdy nie chce mi się przebijać przez miasto żeby zajrzeć co ukrywa się w jego cieniu i w rezultacie ostatni raz w okolicy Lubiszyna byłem chyba jakieś trzydzieści lat temu. Z Lubiszyna była możliwość przedarcia się do Witnicy ja jednak ruszyłem do Dębna.  Powrót do domu znanymi drogami przez Cychry, Kamień Wielki, Witnicę, z przeprawą przez Wartę w Świerkocinie i dalej przez Studzinkę, Kołczyn do szosy Kostrzyn-Skwierzyna. W ten sposób w drodze powrotnej ominąłem rozkopany od tamtej strony Gorzów.

Gorzowski Świnster
 Gorzowski "Świnster" . Kontrowersyjna rzeźba ufundowana kilkanaście lat temu przez gorzowskiego radnego Finstera. Dla niektórych moralnie naganne były odsłonięte atrybuty męskości golasa. O jego pobyt na gorzowskim Wełnianym Rynku toczyły się prawdziwe boje, później zniknął w magazynie. Dziś przejeżdżając Hawelańską zauważyłem że stoi sobie spokojnie na skwerku nie rażąc już nikogo swoją golizną.

Pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców Tarnowa/gm. Lubiszyn
Pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców Tarnowa/gm. Lubiszyn. Zaskoczyła mnie troska współczesnych mieszkańców o jego stan. W okresie międzywojennym stawiano je niemal w każdej większej miejscowości, dziś większość z nich tolerowana przez obecnych mieszkańców stoi zapomniana gdzieś na uboczu. Z przypadkiem troski i ufundowania nowych tablic zetknąłem się tylko w którejś z miejscowości w okolicy Górzycy.

Barbórka z Barnówka. W pobliżu istnieje jedna z największych w Polsce kopalni ropy naftowej
Współczesna Barbórka z Barnówka. W pobliżu istnieje jedna z największych, o ile nie największa w Polsce kopalnia ropy naftowej.

Domy optantów w Dębnie Lubuskim
Domy optantów w Dębnie Lubuskim. Po I wojnie światowej na ziemiach polskich zostało ok 2 mln. Niemców. Mogli oni zadecydować czy chcą pozostać przy dotychczasowym obywatelstwie, musieli jednak w tym wypadku z całym dorobkiem wyprowadzić się do Niemiec. Zaczęto dla nich budować specjalne osiedla, jedno z nich powstało w Dębnie. Do dziś zachowało się z niego dziesięć drewnianych domów przy ul. Grunwaldzkiej.

W Dębnie Lubuskim
W Dębnie Lubuskim.

Przy pomniku Orła Białego w Dębnie
Przy pomniku Orła Białego w Dębnie.

Uliczka w Dębnie
Ulica w Dębnie. Biała kamienica w głębi należała do Juliusza Neumanna, właściciela jednej z najpoważniejszych XIX-wiecznych drukarni w Brandenburgii. Pod koniec XIX wieku firma zatrudniała 300 osób, a drukarnia specjalizowała się w wydawaniu czasopism i książek o tematyce roślinnej, myśliwskiej, rolniczej i rybackiej. Dla swoich pracowników Neumann zakupił wiele budynków mieszkalnych, na własny koszt zbudował sąsiadujący z kamienicą (niewidoczny) budynek poczty oraz sfinansował przebudowę ratusza.

W Cychrach
Kościół w Cychrach. Ufundowany przez templariuszy z pobliskich Chwarszczan.

Łabędzia rodzina na Kanale Bema w Kołczynie
Łabędzia rodzina na Kanale Bema w Kołczynie.


Rower:Kross Dane wycieczki: 153.53 km (0.00 km teren), czas: 08:36 h, avg:17.85 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

K o m e n t a r z e
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!