blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2025 button stats bikestats.pl Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(8)

Moje rowery

Kross 70935 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Wpisy archiwalne w kategorii

Poznań

Dystans całkowity:380.57 km (w terenie 85.00 km; 22.33%)
Czas w ruchu:15:10
Średnia prędkość:15.73 km/h
Liczba aktywności:4
Średnio na aktywność:95.14 km i 5h 03m
Więcej statystyk

Do Poznania

Wtorek, 31 maja 2022 | dodano: 04.06.2022Kategoria Poznań, ponad 100 km

     Z racji wyuczonego ale niewykonywanego zawodu miałem do spełnienia w Poznaniu pewną misję. Ponieważ przewidywany był nocleg, a nawet dwa lub trzy, to skwapliwie skorzystałem z okazji aby podróż odbyć rowerem. Trasa w zasadzie pokrywa się z kilkoma ostatnimi wyjazdami w okolice Lwówka. Pewne modyfikacje miały tylko na celu sprawdzenie z której trasy korzystać w przyszłości. Akurat ta na odcinku Lewiczynek-Grudna zdecydowanie nie należała do najłatwiejszych. Żałuję tylko że nie mogłem poświęcić nieco więcej czasu dla Lusowa. Nie obyło się bez pewnych, w sumie niewielkich, błędów nawigacyjnych. Brakuje mi tamtejszych map papierowych, a mapy z telefonu mnie nie przekonują. A na koniec kilka zdjęć i mapka.

Pola pod Rokitnem
Pola pod Rokitnem.

Maki z Szarcza
Maki z Szarcza.

Rozjazd w Grudnej
Piachy sforsowane :). Rozjazd w Grudnej.

Hubert z Grudnej
Hubert z Grudnej.

Duszniki, dawny dwór
Duszniki, dawny dwór z roku 1848. Obecnie jest siedzibą różnych instytucji kultury.

Grzebieniska. Götz von Berlichingen zwany Żelaznorękim
Grzebieniska. Götz von Berlichingen zwany Żelaznorękim. Postać Götza spopularyzował Goethe, czyniąc go bohaterem swego dramatu. I to on włożył z usta rycerza słynne i najczęściej cytowane słowa „Leck mich am Arsch“ (pocałuj mnie w dupę). Właśnie te słowa zostały na płycie zatarte.

Grzebieniska. Pętla autobusowa
Grzebieniska. Pętla autobusowa.

Grzebieniska. Plac Mieszka I.
Grzebieniska. Plac Mieszka I. 

Ceradz Kościelny.
Ceradz Kościelny.

Rower:Kross Dane wycieczki: 132.80 km (29.00 km teren), czas: 07:58 h, avg:16.67 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(1)

Okolice Poznania

Poniedziałek, 28 marca 2022 | dodano: 31.03.2022Kategoria Poznań

    Ostatnie dwa tygodnie spędziłem u syna w Poznaniu. Miałem okazję do jednej przejażdżki na pożyczonym rowerze. Jako że nie fascynują mnie jazdy po miejskiej dżungli wypuściłem się zielonym szlakiem obok jezior Rusałka, Strzeszynek i Kierskiego. Powrót poprzez podpoznańskie osiedla Chyby i Baranowo. Przez zaniedbanie nie zostały zapisane ostatnie kilka kilometrów na śladzie GPS. 
  Bardzo sympatyczna trasa rekreacyjna.

Nad Bogdanką
Nad Bogdanką.

Aerator pulweryzacyjny na Strzeszynku
Aerator pulweryzacyjny na Strzeszynku. Aeratory to urządzenia służące do napowietrzania przydennych warstw wody w zbiornikach wodnych gdzie występuje deficyt tlenowy. Jest to jedna z metod rekultywacji zdegradowanych jezior. Napędzana siłą wiatru sprężarka pompuje powietrze do dyszy umieszczonej wewnątrz rury zapuszczonej w pobliże dna zbiornika a unoszące się w niej pęcherzyki powietrza porywają za sobą cząsteczki wody. W trakcie ruchu woda pozbywa się szkodliwych gazów (np. siarkowodór) i natlenia a następnie wraca inną rurą w miejsce skąd została zassana. Metoda w tym wypadku podobno skuteczna.

W Kiekrzu od zakrystii
W Kiekrzu od zakrystii.


Rower: Dane wycieczki: 29.70 km (13.00 km teren), czas: 02:10 h, avg:13.71 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Gościnnie w krainie ziemniaka :-)

Sobota, 24 czerwca 2017 | dodano: 24.06.2017Kategoria Poznań

   Wypadło mi spędzić z żoną weekend w Poznaniu, a ponieważ chodziło w tym wyjeździe przede wszystkim o żonę zostałem zostawiony na sobotnie popołudnie samopas. Na pożyczonym rowerze wypuściłem się na wycieczkę po okolicy. Trasa z poznańskiego Piątkowa prowadziła nad Wartą do Biedruska, tam przeprawa na drugi brzeg, wizyta w Owińskach, Puszcza Zielonka z samą Zielonką, Murowana Goślina, ponownie Biedrusko i zamierzałem przez poligon dotrzeć gdzieś w rejon Moraska. Tu jednak lekko chybiłem i nieoczekiwanie znalazłem się w Chludowie. Trasa z Obornik do Poznania ruchliwa niczym moja "ulubiona" DK 24 w okolicach Przytocznej ale dzięki wąziutkiemu marginesowi pobocza o wiele bardziej przyjazna cykliście.

Klasztor i zabudowania pocysterskie w Owińskach
Klasztor i zabudowania pocysterskie w Owińskach.

Pałac rodziny von Treskow w Owińskach
Pałac rodziny von Treskow w Owińskach.

Jedna z dwóch bram kordegard przed pałacem w Owińskach
Jedna z dwóch bram- kordegard przed pałacem w Owińskach.   

Zielonka - Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Zielonka - Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zielonka - jeziorko
Zielonka - jeziorko.

Zielonka - przed wejściem do arboretum
Zielonka - przed wejściem do arboretum.

Arboretum w Zielonce
Arboretum w Zielonce.

Murowana Goślina - ratusz
Murowana Goślina - ratusz.

Murowana Goślina - rynek
Murowana Goślina - rynek.

Biedrusko - poligonowe pustkowia
Biedrusko - poligonowe pustkowia.

 Żartobliwie nazywamy Poznaniaków mianem poczciwej byliny, a nawet gdzieś w okolicy Poznania jest jeden z dwóch polskich pomników pyry. Mam nadzieję że nikt z moich gospodarzy nie weźmie mi za złe tej niewielkiej złośliwości w tytule.  Zresztą podobno Julian Ursyn Niemcewicz twierdził że "po Chrzcie Świętym kartofle są największym dobrodziejstwem ludziom użyczonym przez nieba – więcej Ameryce winniśmy za nie wdzięczności niż za kruszce złota i srebra, totalne chciwości narzędzia."



Rower: Dane wycieczki: 76.07 km (24.00 km teren), czas: 05:02 h, avg:15.11 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

Z Poznania do Skwierzyny

Czwartek, 4 czerwca 2015 | dodano: 05.06.2015Kategoria ponad 100 km, pow. międzychodzki, Poznań, Szamotuły

   Syn zaproponował mi przejażdżkę rowerową od Poznania do Skwierzyny. Aby uniknąć o wiele krótszej , ale ruchliwszej drogi przez Pniewy wybraliśmy wariant trasy prowadzącej przez Szamotuły, Sieraków i Międzychód. Do Poznania dotarłem w środę wieczorem koleją. Rano start z poznańskiego Grunwaldu. Z Poznania wydostajemy się parkami i lasami tzw. zachodniego klina zieleni. Szlak prowadzi doliną strumyka Bogdanka. Mijamy kilka jezior sztucznych i naturalnych. Czasami w oddali majaczą zabudowania Kiekrza później Rokietnicy. Dopiero za Rokietnicą wydostajemy się na drogi które można nazywać szosami.


Miejsce z którego wystartowaliśmy.


Świąteczny poranek. Wielkomiejska dżungla.


Wiadukt obok jeziora Rusałka, w tym miejscu opuszczamy miejskie bruki.



Rusałka.


Kiekrz.


Pole maków i chabrów. Mijanka podczas wykonywania oprysków.

   Zbliżamy się do pierwszego miasta na naszym szlaku. Szamotuły praktycznie omijamy. Można byłoby poszukać zamku Górków, kolegiaty, jednak niespodziewanie dla nas samych znaleźliśmy się już poza miastem. Może kiedyś będzie jeszcze okazja do odwiedzenia Szamotuł.


Jedyne ważniejsze skrzyżowanie w śródmieściu Szamotuł które było dane nam pokonać. 


Mijany kościółek.


Urocza kamieniczka.

   Kierujemy się do Ostrorogu, a w dalszej kolejności na Kwilcz. Kwilcz nas nie interesuje dlatego w Wróblewie wybieramy kierunek na Sieraków.


Gdzieś przed Ostrorogiem.


Kościół w Ostrorogu.


Ostroróg. Stan techniczny pozostawia trochę do życzenia, ale dom ma swój urok. Jak się później okazało o
biekt ten jako wyjatek ma XVIII-wieczną metrykę. Większość pozostałej  zabudowy Ostrorogu pochodzi z drugiej połowy XIX  i pierwszej połowy XX w. Parterowy budynek posiada murowany parter z podcieniami oraz drewnianą wystawkę w partii dachowej.

   Sieraków kojarzy się z hutą szkła i stadnina koni. Zarówno Szamotuły jak i Sieraków sprawiają miłe wrażenie. Schludne, zadbane aż przyjemnie popatrzeć. Sieraków i dalsza droga już była kiedyś przerabiana. Zaczynam czuć się jak u siebie. Dalej będzie Międzychód i droga południowym skrajem Puszczy Noteckiej przez Mierzyn i Wiejce.


Sieraków.


Kiedyś Sieraków i Międzychód leżały na linii kolejowej do Wronek. Teraz to już chyba wspomnienie. Jedna z stacyjek na tym szlaku.

   W Międzychodzie przedzieramy się przez środek miasta. Chodziło o zobaczenie Laufpompy. Zbudowana w 1912 przy studni artezyjskiej. Wypływajaca z niej woda zawiera szereg mikroelementów a ponadto siarkowodór, stąd jej charakterystyczny zapach. Istnieje w Międzychodzie jeszcze jedno podobne ujęcie wód artezyjskich. Walory naturalne tych wód spowodowały że w roku 1925 w mieście otwarto uzdrowisko dla pracowników państwowych, którego pomysłodawcą był Andrzej Chramiec z Zakopanego. Był on wówczas lekarzem powiatowym w Międzychodzie. Później sprawa uzdrowiska padła, a szkoda.




Międzychód. Laufpompa.


W Międzychodzie przedostajemy się na drugą stronę Warty. Dalsza droga przez Wiejce była już pokonywana wielokrotnie i przynajmniej raz opisywana.


Rower: Dane wycieczki: 142.00 km (19.00 km teren), czas: h, avg: km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(3)