- Kategorie:
- gm. Bledzew.61
- gm. Brójce.3
- gm. Deszczno.15
- gm. Miedzyrzecz.62
- gm. Przytoczna.37
- gm. Pszczew.35
- gm. Santok.34
- gm. Skwierzyna.31
- Gorzów.27
- kierunek Kostrzyn.9
- Lubniewice.21
- Łagów.10
- MRU.51
- Nowa Ameryka.1
- okolice Trzciela.18
- ponad 100 km.196
- ponad 200 km.7
- pow. gorzowski.19
- pow. międzychodzki.51
- pow. nowotomyski.4
- pow. słubicki.5
- pow. strzelecko-drezdenecki.32
- pow. sulęciński.67
- pow. świebodziński.28
- Poznań.4
- Puszcza Drawska.8
- Puszcza Gorzowska.8
- Puszcza Notecka.65
- Puszcza Rzepińska.5
- Rodzinne strony.7
- Stare nekropolie i mauzolea.13
- Szamotuły.1
- Wielkopolska.43
- Zachodniopomorskie.10
- Zbąszynek.2
Wpisy archiwalne w miesiącu
Wrzesień, 2023
Dystans całkowity: | 888.28 km (w terenie 227.00 km; 25.56%) |
Czas w ruchu: | 58:30 |
Średnia prędkość: | 15.18 km/h |
Liczba aktywności: | 15 |
Średnio na aktywność: | 59.22 km i 3h 54m |
Więcej statystyk |
Międzychód.
Sobota, 9 września 2023 | dodano: 09.09.2023Kategoria pow. międzychodzki
Powtórka wycieczki z ubiegłego weekendu czyli Międzychód. Wyjazd koleżeński. Gdybyśmy byli w Międzychodzie nieco później załapalibyśmy się na jubileuszowe "XX Święto Podgrzybka" niestety musielibyśmy zaczekać przynajmniej trzy godziny. A tak to pozostało obmyć spoconą twarz pod Laufpopą i trochę powłóczyć się wokół Jeziora Miejskiego. Woda mineralna samowypływająca z Laufpompy ma działanie lecznicze i czasem ustawiają się po nią kolejki. Opowieść o cudownych właściwościach tej wody jaką podzielił się z nami jej konsument jako nieco nieobyczajna nie nadaje się do publicznego rozpowszechniania
Wypad do rezerwatu Kolno Międzychodzkie spalił na panewce przez zniszczony mostek na Kamionce. W drodze powrotnej zajrzeliśmy pod mniej znaną, byłą stację kolejową Międzychód-Letnisko. Dworzec jest umiejscowiony na nieczynnej linii kolejowej do Szamotuł. Linia ta powstała w latach 1907-1908 i mniej więcej z tego okresu pochodzi budynek stacyjny. Do roku 1920 znany jako Birnbaum Ost swoją obecną nazwę zawdzięcza dwudziestoleciu międzywojennemu kiedy za sprawą doktora Chramca Międzychód był uzdrowiskiem i chętnie był odwiedzany przez kuracjuszy i letników.
Powrót przez Dzięcielin do drogi krajowej 24 i dalej przez Przytoczną.
Międzychód, Jezioro Miejskie.
Za wodą Międzychód.
Rezerwat Kolno tymczasowo zamknięty.
Dawna stacja Międzychód Letnisko.
Dawna stacja Międzychód Letnisko.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
84.71 km (6.00 km teren), czas: 05:19 h, avg:15.93 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Na Gorajec i Bukowiec
Środa, 6 września 2023 | dodano: 06.09.2023
W końcu doszło do wycieczki na najwyższe wzniesienia Pojezierza Lubuskiego, mowa o Gorajcu (223 m. n.p.m.) i Bukowcu (227 m. n.p.m.). Przy okazji nadłożyłem trochę drogi do cisów łagowskich i nie tylko do nich, ale o tym potem.
W drogi gruntowe zjechałem już w Nowej Wsi ponieważ podczas ostatniego przejazdu wypatrzyłem drogę z której być korzystali mieszkańcy osady Podbiele, a która według mojego rozeznania pozwoliłaby bezproblemowo dotrzeć pod same ruiny. Droga z której obecnie nikt nie korzysta zarosła zielskiem sięgającym do pasa, a mnie zabrakło determinacji do dalszej eksploracji. Takie ułożenie trasy wymusiło jednak kolejność zdobywania szczytów.
Podjazd pod Gorajec od jeziora Buszenko nieco zatarł się w pamięci, ale poza drobnymi problemami nawigacyjnymi na szczyt dotarłem. Ze szczytu Gorajca widać taflę jeziora Buszenko i przez chwilę miałem pokusę zjechania ścieżką dla turystów pieszych na szlak nad brzegiem. Widok stromizny uleczył mnie z chęci zastania kaskaderem. Zjechałem na dół dłuższym, nieco zarośniętym, szlakiem dla pojazdów leśnych.
Wjazd na Bukowiec bez przygód. Ten szlak to już niemal rutyna. Zjeżdżając z szczytu postanowiłem zajrzeć do wąwozu porośniętego dwustuletnimi cisami. Podczas poprzedniej wizyty na stanowisku cisów zaintrygowała mnie wygodniejsza droga prowadząca gdzieś w kierunku Sieniawy. Dziś sprawdziłem że kończy się efektowną pętlą na śródleśnej łące i jakąś boczną drogą do Wielowsi. Jadąc dalej prosto wpakowałbym się bezpośrednio na odkrywkę kopalni węgla brunatnego.
Na tym nie koniec przygód. Między Wielowsią a Templewem istnieje leśna droga którą kiedyś jeździłem już wielokrotnie. Na skrzyżowaniu, niemal pod Templewem wybrałem niewłaściwą drogę i z zdziwieniem skonstatowałem że ponownie jestem w Wielowsi. Na tej drodze nic nie wzbudziło moich podejrzeń bo nią również już kiedyś jeździłem.
Teraz już bez żadnych skrótów pojechałem prosto do domu.
Drogowskaz na Gorajec.
Na szczycie Gorajca.
Widok na podejście do szczytu. Za garbem bardzo strome zejście nad Buszenko.
Na szczycie Bukowca.
Przy łagowskich cisach.
Cisowy zagajnik.
Coś im zaszkodziło.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
81.11 km (35.00 km teren), czas: 06:04 h, avg:13.37 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Podbiele i Osieczyce
Poniedziałek, 4 września 2023 | dodano: 04.09.2023
Wycieczka w poszukiwaniu osad Osieczyce i Podbiele. Trzeba zaznaczyć że te osady są byłe, ponieważ nikt tam nie mieszka a z budynków Osieczyc sterczą tylko mury. Nieco więcej zostało z Podbiela. Ponieważ nie jestem zwolennikiem zawracania próba wyplątania się z labiryntu polnych ścieżek skończyła się na płocie z drutem kolczastym na szczycie, i kilometrem przedzierania się przez pole kukurydzy.
Eksplorację tych rozległych pustaci pokrytych polami i zagajnikami rozpocząłem w Gliśnie. W Osieczycach już kiedyś byłem zatem poszło łatwo. Osieczyce (niem. Posersfelde), były folwarkiem założonym na przełomie XVIII/XIX w. przez Friedricha von Posera. Kilkanaście lat temu został rozebrany ostatni budynek mieszkalny. Obecnie w miejscu dawnej osady znaleźć można tylko zrujnowaną stodołę, gęsto zarośniętą roślinnością. Do Osieczyc od strony Glisna prowadzi prawie 3 km brukowana droga położona wśród pól uprawnych.
Nieco więcej ciekawości budziło zupełnie nie znane mi Podbiele (niem. Schmacht). Był to dawny folwark wchodzący w skład majątku w Grochowie. Od 1stycznia bieżącego roku Podbiele jako od dawna niezamieszkałe zostało wykreślone z urzędowego spisu miejscowości. Bliższe poznanie tej jednozagrodowej osady wymagałoby długich spodni, będąc w krótkich gatkach odpuściłem sobie forsowanie otaczających ją pokrzyw i Bóg wie czego tam jeszcze.
Odkrywczą część wycieczki skończyłem na drodze do osady Kryl i Nowej Wsi. Powrót przez Sokolą Dąbrowę.
Gdzieś w okolicach Osieczyc.
Do Podbiela.
Podbiele.
Podbiele.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
80.30 km (22.00 km teren), czas: 05:31 h, avg:14.56 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Międzychód
Sobota, 2 września 2023 | dodano: 02.09.2023
Rutynowa wycieczka do Międzychodu przez Wiejce z powrotem przez Przytoczną. Niestety nie ma żadnych turystycznych nowości, tyle razy tędy jechałem że chyba już nic nowego tu nie odkryję. Chociaż jest jedna nowość, nowiutka asfaltowa szosa z Zamyślina do Piłki która zastąpiła piaszczysty szlak prowadzący do DPS-u.
Powrót przez Przytoczną. Zazwyczaj staram się unikać drogi krajowej 24 ale dziś pomimo sporego ruchu jechało się wyjątkowo przyjemnie.
Mijane po drodze:
Z starego cmentarza ewangelickiego w lesie pod Świniarami.
W Piłce k/Międzychodu.
Muchociński osiołek. Osiołki z Muchocina zdobyły sobie sympatię międzychodzian dzięki swojej samodzielności. Dziś to niewyobrażalne ale swojego czasu dostarczając mleko do Międzychodu często nie wymagały woźnicy.
Pałac rodziny von Willich w Gorzyniu.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
76.83 km (4.00 km teren), czas: 04:46 h, avg:16.12 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Szlak Bobrów i okolice
Piątek, 1 września 2023 | dodano: 01.09.2023
Trochę krążenia po okolicy i przejazd tzw. Szlakiem Bobrów.
Na Szlaku Bobrów.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
26.04 km (12.00 km teren), czas: 01:59 h, avg:13.13 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)