- Kategorie:
- gm. Bledzew.61
- gm. Brójce.3
- gm. Deszczno.15
- gm. Miedzyrzecz.62
- gm. Przytoczna.37
- gm. Pszczew.35
- gm. Santok.34
- gm. Skwierzyna.31
- Gorzów.27
- kierunek Kostrzyn.9
- Lubniewice.21
- Łagów.10
- MRU.51
- Nowa Ameryka.1
- okolice Trzciela.18
- ponad 100 km.196
- ponad 200 km.7
- pow. gorzowski.19
- pow. międzychodzki.51
- pow. nowotomyski.4
- pow. słubicki.5
- pow. strzelecko-drezdenecki.32
- pow. sulęciński.67
- pow. świebodziński.28
- Poznań.4
- Puszcza Drawska.8
- Puszcza Gorzowska.8
- Puszcza Notecka.65
- Puszcza Rzepińska.5
- Rodzinne strony.7
- Stare nekropolie i mauzolea.13
- Szamotuły.1
- Wielkopolska.43
- Zachodniopomorskie.10
- Zbąszynek.2
Wpisy archiwalne w miesiącu
Luty, 2023
Dystans całkowity: | 808.04 km (w terenie 342.00 km; 42.32%) |
Czas w ruchu: | 52:09 |
Średnia prędkość: | 15.49 km/h |
Liczba aktywności: | 13 |
Średnio na aktywność: | 62.16 km i 4h 00m |
Więcej statystyk |
Krobielewo
Sobota, 4 lutego 2023 | dodano: 04.02.2023Kategoria gm. Przytoczna
W poszukiwaniu tematu na dzisiejszą wycieczkę przypomniał mi się kriegerdenkmal w Krobielewie o którym dowiedziałem się w grudniu ubiegłego roku, a ponieważ tematy pierwszo-wojenne leżały kiedyś w kręgu moich zainteresowań ruszyłem niezwłocznie w teren. Zabrakło mi wtedy czasu aby przyjrzeć się bliżej steli leżącej w krzakach pod ścianą pobliskiego budynku gospodarczego. Dziś korzystając z poprawy pogody częściowo nadrobiłem tamto zaniedbanie.
Do Krobielewa zazwyczaj jadę drogą przy wałach przeciwpowodziowych, dziś również nie inaczej. W Krobielewie na placu przykościelnym wdałem się w pogawędkę z panią mieszkającą naprzeciwko. Widząc moje zainteresowanie tą tablicą zapytała skąd o niej wiem. Wspominała że był pomysł ponownego jej ustawienia na pierwotnym miejscu ale była również różnica zdań na ten temat, były zarówno "za", jak i "przeciw". Koniec końców tablica nadal leży tam gdzie została wrzucona w czasach słusznie minionych i może tak jest dla niej lepiej. Przynajmniej nie jest narażona na działania bezmyślnych wandali i czeka na lepsze czasy.
Tablica poświęcona jest "Poległym bohaterom
- z Krobielewa : Gerhard Kosserl, Ludwig Franz, Otto Schulz, Karl Fabian, Ewald Bengsch, Herbert Strauss
- z Orłowiec: Paul Grünberg, Johan Birkholz, Gottwald Rettschlag, Albert Fiedler
- z Stryszewa: Reinhard Zilm, Julius Röhl, Emil Roese, Walter Röhl, Karl ...ttun, Karl ...., Gustaw ...nisch"
Leżący w krzakach Kriegerdenkmal poświęcony pamięci mieszkańców Krobielewa, Stryszewa i Orłowców poległych na frontach I wojny światowej.
Powrót również bezdrożami, częściowo są to chyba drogi gminne ale utwardzone kruszywem. Na podwórzu jednego z gospodarstw w Gaju zauważyłem nowość. Gospodarz wystawił w ogrodzie ciekawy ciągnik produkcji amerykańskiej firmy "Alis Chalmers".
Firma powstała na początku XX wieku z połączenia dwóch mniejszych należących do rodzin Alis i Chalmers. Początkowo zajmowała się budową maszyn dla różnych dziedzin przemysłu, jednak na początku lat trzydziestych zaczęła się orientować na produkcję maszyn dla rolnictwa. Kiedy w roku 1928 Ford zaprzestał produkcji ciągników Fordson (ciągnik Fordson z lat dwudziestych ubiegłego wieku można zobaczyć na wystawie w Deszcznie przy trasie do Gorzowa) powstała luka w którą wskoczyła z swoimi ciągnikami "Alis Chalmers".
Wystawiony ciągnik swoją sylwetką bardzo przypomina produkowane w latach 1937-1957 Alis Chalmers B . "Alis-Chalmers B" dostarczany był w kilku wersjach wyposażenia, min. stalowe koła, przystawka WOM, 3 biegowa przystawka pasowa. To tłumaczyłoby stalowe tylne koła. Ciągniki tego producenta są w naszym kraju bardzo rzadkie ponieważ do Polski nie były sprowadzane.
Nawiasem mówiąc Alis-Chalmers jako pierwszy zaczął w latach trzydziestych stosować w swoich ciągnikach ogumione koła co znacznie poprawiło ich właściwości trakcyjne.
Ciągnik Alis Chalmers, prawdopodobnie model B produkowany w latach 1937-57 w stanie Wisconsin (USA) a od 1947 również w Anglii.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
50.87 km (37.00 km teren), czas: 03:29 h, avg:14.60 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Osetnica
Czwartek, 2 lutego 2023 | dodano: 02.02.2023
Trochę wietrznie ale ruszyłem w teren. Dziś czerwonym szlakiem rowerowym do Polichna po bezdrożach nad Wartą. Po bezdrożach dlatego że miejscami nie trzymałem się ściśle szlaku a bardziej wałów powodziowych aby w końcu na wysokości Osetnicy wrócić na szosę i do domu. Do Polichna zostało jakieś 3 do 4 km drogą gruntową przy wale.
Na odludnej części wycieczki w pobliżu Warty mijałem Kijewice i Warcin. Wspomniana Osetnica to mała, oddalona wioseczka, a właściwie przysiółek Gościnowa nad samym brzegiem Warty. Do szosy zostało stąd jakieś dwa kilometry a do zmroku niewiele ponad godzinę, pozostało zawrócić do domu. Powrót szosą przez Gościnowo i Murzynowo.
Nad Wartą w Warcinie.
Czerwony szlak do Warcina.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
33.86 km (17.00 km teren), czas: 02:15 h, avg:15.05 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Zemsko
Środa, 1 lutego 2023 | dodano: 01.02.2023
Powtórka ostatniej trasy, tym razem wyruszyłem z odwrotnej strony. Nie natknąłem się na nic godnego uwagi. Pogoda nadal pod zdechłym Azorkiem. Z wielkim trudem zdążyłem przed kolejną falą opadów, a zaczęło się tuż po tym jak zamknąłem za sobą drzwi i trwa do tej pory.
W pobliskim lesie.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
23.38 km (8.00 km teren), czas: 01:33 h, avg:15.08 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)