- Kategorie:
- gm. Bledzew.61
- gm. Brójce.3
- gm. Deszczno.15
- gm. Miedzyrzecz.62
- gm. Przytoczna.37
- gm. Pszczew.35
- gm. Santok.34
- gm. Skwierzyna.31
- Gorzów.27
- kierunek Kostrzyn.9
- Lubniewice.21
- Łagów.10
- MRU.51
- Nowa Ameryka.1
- okolice Trzciela.18
- ponad 100 km.196
- ponad 200 km.7
- pow. gorzowski.19
- pow. międzychodzki.51
- pow. nowotomyski.4
- pow. słubicki.5
- pow. strzelecko-drezdenecki.32
- pow. sulęciński.67
- pow. świebodziński.28
- Poznań.4
- Puszcza Drawska.8
- Puszcza Gorzowska.8
- Puszcza Notecka.65
- Puszcza Rzepińska.5
- Rodzinne strony.7
- Stare nekropolie i mauzolea.13
- Szamotuły.1
- Wielkopolska.43
- Zachodniopomorskie.10
- Zbąszynek.2
Wpisy archiwalne w miesiącu
Styczeń, 2022
Dystans całkowity: | 1256.24 km (w terenie 312.00 km; 24.84%) |
Czas w ruchu: | 77:37 |
Średnia prędkość: | 16.19 km/h |
Liczba aktywności: | 21 |
Średnio na aktywność: | 59.82 km i 3h 41m |
Więcej statystyk |
Bukowiec
Środa, 12 stycznia 2022 | dodano: 12.01.2022Kategoria gm. Miedzyrzecz
Na razie pogoda i czas pozwalają na kilkugodzinne wycieczki więc korzystam i wypełniam białe plamy w mojej znajomości terenu. Tydzień temu jadąc z Trzciela wypatrzyłem w Sierczu drogę prowadzącą do Żydowa i dalej do Bukowca. Dziś przyszła pora aby zrobić przejazd tym szlakiem. Na mocno garbatą asfaltową szosę wjechałem od strony Bukowca, mniej więcej po trzech kilometrach minąłem kilkuzagrodową wioskę Żydowo. W Żydowie przez chwilę korcił mnie wypatrzony na przystanku znak czarnego szlaku rowerowego, ale ostatecznie trzeba sobie zostawić coś na później. Żydowo było dotychczas ostatnią wioseczką gminy Trzciel w której dotychczas nie byłem.
Ponieważ w drodze do Międzyrzecza przejeżdżałem nieopodal Rańska nie mogłem sobie odmówić przyjemności przejechania obok i wokół wszystkich trzech jeziorek: Karasiowego, Długiego i Czarnego.
Rozterki na temat powrotu do domu, czy też przedłużenia wycieczki przerwały delikatne, zamarzające opady które w każdej chwili mogły się przerodzić w coś poważniejszego.
Bukowiec, brama do spalonego w 1945 r. pałacu Gersdorffów. Zdjęcie zrobione w październiku ubiegłego roku.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
72.79 km (5.00 km teren), czas: 04:04 h, avg:17.90 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Nad jezioro Czarne
Wtorek, 11 stycznia 2022 | dodano: 11.01.2022Kategoria gm. Miedzyrzecz
Jakiś czas temu odwiedziłem Rańsko i tamtejsze jeziorka. Do pełnej kolekcji zabrakło mi wtedy tylko jednego jeziora - Czarnego. Dziś nadrobiłem te zaniedbanie. Czarne podobnie jak poprzednie dwa akweny nie poraża wielkością, jest niewielkie (szacuję na 1-1,5 ha) ale linia brzegowa widziana z pewnej wysokości przypomina kształt serca i stąd zdobyło sobie pewną popularność. Leży niedaleko od parkingu przy drodze do Trzciela, w niewielkiej kotlince otoczonej sporej wysokości i stromizny pagórkami Ozu Rańskiego. Szkoda że gmina Pszczew nie pomyślała w tamtym miejscu o jakiejś wieży widokowej, na przykład zamiast tej która stoi nad jeziorem Chłop i z jej platformy widokowej można zaglądać jedynie do gniazd wronom (tak się przypadkiem składa ze przysiółek Silnej leżący u podnóża tego ozu nosi nazwę Wrony).
Podobnie jak wczoraj dziś również starałem się unikać szos co udało się w 50 %. Dzięki wieloletniej włóczędze po drogach i bezdrożach naszego powiatu poznałem sporo dawnych dróg które wraz z rozwojem środków lokomocji straciły swoje znaczenie, niemniej nadal istnieją i pozwalają na spokojną jazdę w otoczeniu pól i lasów.
Jezioro Czarne.
Rański Oz.
Korzenie powietrzne.
W Rańsku.
W Kuligowie.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
72.93 km (35.00 km teren), czas: 04:30 h, avg:16.21 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Wzdłuż jezior bledzewskich
Poniedziałek, 10 stycznia 2022 | dodano: 10.01.2022Kategoria gm. Bledzew
Wycieczka leśnymi drogami wzdłuż Obry i kilku jezior bledzewskich. Dziś nie miałem ochoty na jazdę szosami w efekcie niemal 70% wycieczki to lepsze lub gorsze drogi leśne i gruntowe. Szosę po raz pierwszy opuściłem w Starym Dworku kierując się do Bledzewa. Ostateczne na drogi leśne wjechałem za Chyciną kierując się na przesmyk między jeziorami Chycińskim a Długim.
Nawiązując do serii moich wizyt na G.W. Roon i Moltke strzegących przejść pomiędzy jeziorami ciągnącymi się od Bledzewa do Chyciny, droga w którą wjechałem również była chroniona przez Pz.W.811. Uzbrojony w 4 karabiny maszynowe i działko ppanc. bronił przesmyku pomiędzy Chycińskim i Długim. Był dwukondygnacyjny, obecnie jest mocno zniszczony, podobno można przez rumowisko zejść do pomieszczeń dolnej kondygnacji, zachowanej nieco lepiej.
Przejechałem wzdłuż jezior: Długiego, Kurskiego i trzech jeziorek Zamkowych pod Gorzycą. Powrót wzdłuż Obry od Św. Wojciecha do Gorzycy i wzdłuż Zalewu do Zemska.
Nad Obrą pomiędzy Starym Dworkiem a Bledzewem. Jakiś element MRU, prawdopodobnie związany z systemem łączności.
Okolice Chyciny. Ruiny Pz.W. 811.
Resztki zapory drogowej przy Pz.W. 811.
Sterczące na poboczu i wystające spod piasku elementy zapory drogowej przy Pz.W. 811.
Bagna przy Długim.
Ścieżka nad bagnem.
Bobry budują zasieki nad Zamkowym Środkowym.
Szpaler dębów nad Zalewem Bledzewskim.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
55.94 km (39.00 km teren), czas: 03:53 h, avg:14.41 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Chycina i lasy za Obrą
Niedziela, 9 stycznia 2022 | dodano: 09.01.2022Kategoria gm. Bledzew
W ramach jednego wyjazdu zrobiłem dwie wycieczki. Pierwotnie z racji nieco ograniczonego czasu ruszyłem do Chyciny. Wczoraj jadąc z Chyciny do Gorzycy zauważyłem doskonale utrzymaną a nieznaną mi ścieżkę prowadzącą gdzieś w kierunku jeziora Długiego. Dziś pojechałem sprawdzić dokąd prowadzi, a jeżeli się uda objechać jezioro. Ścieżka wyprowadziła mnie nad Jeziorną wypływającą z Długiego. Miejsce jest sympatyczne, uporządkowane i urządzone pod kątem potrzeb wędkarzy. Objechać jeziora raczej się nie uda z prozaicznej przyczyny mianowicie braku dalszego ciągu ścieżki.
Bezpośrednio po powrocie do Skwierzyny ruszyłem na kolejną wycieczkę po lasach za Obrą, tym razem dla towarzystwa.
Długie i Jeziorna.
Struga Jeziorna nad Długim.
Budowla hydrotechniczna na Jeziornej.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
71.67 km (33.00 km teren), czas: 04:22 h, avg:16.41 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Nad Zalew Bledzewski
Sobota, 8 stycznia 2022 | dodano: 08.01.2022Kategoria gm. Bledzew
Trochę włóczęgi wokół Zalewu Bledzewskiego. Tym razem po południowym brzegu. Zamysł był taki żeby brzegiem dotrzeć do miejsca gdzie do Zalewu uchodzi Struga Jeziorna. Niestety aby tam dotrzeć brzegiem należałoby przedzierać się przez młodnik. Z rowerem byłby mały problem. Wprawdzie aby dotrzeć do samego cypla można byłoby wjechać w inną drogę ale przejazd wzdłuż Strugi Jeziornej zostawiłem sobie na inną okazję.
Od strony południowej strome brzegi opadają kilkanaście metrów niemal pionowo w dół i od razu schodzą pod wodę. Od napotkanego kiedyś wędkarza usłyszałem że w tym miejscu już kilka metrów od brzegu głębia sięga do około sześciu metrów, później dno już się wypłaszcza. Natrafiłem na miejsce gdzie brzeg schodzi łagodniej do samej wody. Zastałem tam dziwną infrastrukturę; jakąś ziemiankę, ślad po wiacie, jakieś betonowe rampy i powieszone na drzewie pluszowe miśki. Poza samymi pluszakami wygląda to tak jakby kiedyś było tu miejsce jakichś biwaków harcerskich. Dziś miejsce również nie wygląda na całkowicie opuszczone, ale nie widziałem żadnych informacji że teren jest prywatny więc zajrzałem na posesję. Powrót do domu przez Gorzycę i Międzyrzecz.
Poniżej kilka zdjęć znad Zalewu.
Ziemianka nad jeziorem.
A oni za co?
W innych godzinach to chyba w krzaki?
Zalew Bledzewski.
Wody Zalewu Bledzewskiego.
Wilhelmstrasse.
Kanał nad Chyciną.
Nad Kanałem.
Jezioro Długie w Kursku.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
52.20 km (18.00 km teren), czas: 03:22 h, avg:15.50 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Rańsko
Piątek, 7 stycznia 2022 | dodano: 07.01.2022Kategoria gm. Miedzyrzecz
Wczoraj wracając spod Rybojad zboczyłem w Sierczu do Rańska. O samej miejscowości wielokrotnie słyszałem ale nie leżała na moich szlakach. Wczoraj widziałem na odległych polach pojedynczą zagrodę a przy mijanej leśniczówce zobaczyłem tablicę oznaczającą koniec miejscowości. Czas nie pozwolił sprawdzić czy Rańsko to tylko dwie zagrody, czy w kępach drzew nie kryją się kolejne. Dziś wyruszyłem specjalnie aby to zbadać.
Tablica przy leśniczówce informuje że ciągłość osadnicza w tym miejscu trwała od środkowej epoki kamiennej aż do średniowiecza, a obecna wieś została założona jako osada olenderska w XVIII wieku. Wioska liczy zaledwie kilkanaście rozproszonych zagród, ale podobno w okresie międzywojennym miała swoją szkołę. W pobliżu znajdują się trzy niewielkie jeziorka, z których udało mi się przejechać tylko nad brzegiem Długiego. Celowałem również na jezioro Czarne o charakterystycznej linii brzegowej przypominającej serce, niestety nie udało się. Zostało na inną okazję. Wioskę oddziela od szosy Trzciel-Międzyrzecz pas lasu i podłużne wzniesienie Ozu Rańskiego. Jest to forma polodowcowa powstała na skutek osadzania piasku i żwiru przez wody płynące pod lodowcem lub w jego szczelinach. Z jego wierzchołka podobno roztacza się piękny widok na dolinę Obry i jezioro Długie. Jezioro to jest płytkie i na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie że powstało jako zalane wyrobisko po żwirowni.
Powrót przez Bobowicko i Międzyrzecz.
Baltic Pipe.
Jezioro Długie w Rańsku.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
70.40 km (20.00 km teren), czas: 04:17 h, avg:16.44 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Pszczew, Rybojady
Czwartek, 6 stycznia 2022 | dodano: 06.01.2022Kategoria gm. Pszczew
Wycieczka w okolice Pszczewa i Trzciela. Do samego Trzciela nie dotarłem skracając nieco drogę w Rybojadach. Korzystając z mniejszego niż zazwyczaj ruchu na DK 24 wybrałem wariant trasy poprzez Sterki i Nowe Gorzycko. Poniżej kilka zdjęć z rynku i okolicy dworu biskupiego, chociaż z dworem biskupim ma tylko wspólną lokalizację. Budynki powstały w początku i połowie XIX wieku kiedy od dawna były już własnością barona Hiller Gartringena a później jego spadkobierców rodziny Zu Dohna. Nawiasem mówiąc ostatni właściciel Wilhelm Zu Dohna był oficerem kawalerii i kiedyś natknąłem się na wzmiankę że podczas II wojny był dowódcą któregoś z pułków kozackich w kolaboracyjnej Dywizji Kozackiej. Sam Wilhelm zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach w styczniu 1945 podczas ewakuacji z Pszczewa.
Samotny schron dla stanowiska cekaemu pod Rybojadami. Pierwotnie był wkomponowany w bryłę budynku posterunku niemieckiej straży granicznej'
Przy drodze wylotowej z Skwierzyny w kierunku Przytocznej. Jest to tylko niewielka część z kilkudziesięciu metrów sześciennych śmieci leżących na dzikim wysypisku skraju lasu. Niestety nikogo to nie rusza a trochę wstyd przed przejezdnymi.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
92.29 km (7.00 km teren), czas: 05:09 h, avg:17.92 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Wałami do Krobielewa i Stryszewa
Środa, 5 stycznia 2022 | dodano: 05.01.2022
Wycieczka wałami przeciwpowodziowymi do Krobielewa i dalej do Stryszewa. Powrót przez Goraj i Lubikowo.
Poniżej kilka zdjęć z Krasnego Dłuska; niszczejący pałac, jeden z domów i opuszczona szkoła.
Stryszewo. Przed rokiem 1939 w tym budynku miał siedzibę rzeczny posterunek celny. Za widocznym z prawej strony zdjęcia wałem rzekę Wartę przecinała granica między Polską a Niemcami.
Odpoczywające stado łabędzi.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
62.44 km (34.00 km teren), czas: 04:04 h, avg:15.35 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Do G.W. Moltke
Wtorek, 4 stycznia 2022 | dodano: 04.01.2022Kategoria MRU
Pętla przez Gorzycę i obok jeziora Chycina z dłuższą wizytą w ruinach GW Moltke. Ruiny GW Moltke leżą bezpośrednio na zapleczu Ośrodka Dydaktyczno- Socjalnego AWF Poznań w Chycinie.
Panzerwerk 814 inaczej zwany Grupą Warowną Moltke stanowiący element północnego odcinka MRU miał chronić wąski (ok. 50 m.) przesmyk między jeziorami Czyste (Cisie) i Chyciną. Składał się z głównego dwukondygnacyjnego schronu połączonego poternami z dwoma odosobnionymi schronami wyposażonymi w kopuły bojowe. W górnej kondygnacji głównego schronu mieściły się wejścia do obiektu i pomieszczenia bojowe, na dolnej pomieszczenia bytowe załogi oraz zejścia do potern prowadzących do schronów odosobnionych. Uzbrojony w 8 karabinów maszynowych i granatnik M19 stanowił jak na tak wąski przesmyk bardzo silny punkt oporu. Prawdopodobnie uznano że ze względu na ukształtowanie terenu grupie nie zagraża atak czołgów i zrezygnowano z obrony ppanc.
Po wojnie schrony grupy “Moltke” zostały wysadzone i pozbawione opancerzenia. Potężny obiekt główny jest zniszczony w ponad 60 %. Wybuch zerwał i odrzucił stropy, w znacznym stopniu zniszczył pomieszczenia obu kondygnacji i zasypał szyby klatek schodowych. Schron odosobniony od strony jeziora Czystego zniszczony niemal w 100%, z drugiego od strony jeziora Chycińskiego zachowała się część ścian z widocznym na dnie zejściem do poterny i dwie odrzucone na bok potężne bryły betonu.
Okresowo wysychający strumyk skwierzyński, dziś bezimienny, przed 1945 Katzbach.
Żurawie w lesie.
Rów przeciwczołgowy.
Bloki betonu z zniszczonego schronu odosobnionego.
Powyżej dwa zdjęcia resztek z odosobnionego schronu od strony jez. Chycina. Poniżej zdjęcia ruin schronu głównego.
Żurawie w lesie.
Rów przeciwczołgowy.
Bloki betonu z zniszczonego schronu odosobnionego.
Powyżej dwa zdjęcia resztek z odosobnionego schronu od strony jez. Chycina. Poniżej zdjęcia ruin schronu głównego.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
50.13 km (14.00 km teren), czas: 03:03 h, avg:16.44 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Jezierce
Niedziela, 2 stycznia 2022 | dodano: 02.01.2022Kategoria Puszcza Notecka
Wyjazd do Puszczy Noteckiej dla towarzystwa. Chciałem pokazać towarzyszowi wycieczki kamień "Alexanderstein", trochę jednak zawiodła pamięć leśnych dróg. Ostatecznie skończyło się tylko na Jeziercach.
Jezierce - dawna puszczańska wioska, jeszcze przed drugą wojną światową było w niej ok 10 gospodarstw. Po 1945 nie zasiedlona, budynki rozebrano, a pozyskaną z rozbiórki cegłę wywieziono na odbudowę Warszawy. Ocalała jedynie leśniczówka z budynkami gospodarczymi, a po byłych mieszkańcach pozostał tylko cmentarzyk. Jeszcze obecnie widać na nim ślady ok 30 mogił.
Chybiony cel wycieczki.
Jezierce.
W Jeziercach.
Rower:Kross
Dane wycieczki:
34.20 km (25.00 km teren), czas: 02:21 h, avg:14.55 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hTemperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)