blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2025 button stats bikestats.pl Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(8)

Moje rowery

Kross 72470 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Przez Popowo

Sobota, 14 czerwca 2025 | dodano: 14.06.2025

   Nie głowiłem się zbyt mocno nad dzisiejszą trasą, zostałą nią najczęściej ostatnio użytkowana. Czyli Stary Dworek, Zemsko i Popowo.
   Od dawna interesował mnie powód dla którego w połowie XIX wieku ustawiono jedną z dwóch figur na placu przykościelnym w Popowie. Na ceglanym postumencie stoi święty z atrybutami św. Wawrzyńca. Dlaczego akurat Wawrzyniec? Już gdzieś widywałem podobne.
   Trochę pogrzebałem w sieci i okazuje się że w Wielkopolsce i sąsiednich Kujawach jego figura jest dosyć często spotykana w przydrożnych kapliczkach. Z uwagi na rodzaj męczeńskiej śmierci którą poniósł podczas prześladowań chrześcijan w drugiej połowie III wieku, a zginął na rozpalonej kracie, został przede wszystkim patronem broniącym "od pożarów" oraz opiekunem ognisk domowych i domowego ognia. W wielu regionach kraju, także na wspomnianych Kujawach i Wielkopolsce, gospodynie w wigilię jego święta wygaszały domowy ogień i krzesząc go od nowa w dniu święta męczennika, zanosiły do domów.  Wawrzyniec w tradycji ludowej kojarzony był również z kalendarzem rolniczym zwłaszcza z żniwami i orkami pod zasiewy. Zatem popowski Wawrzyniec wpisuje się w wielkopolski kult tego świętego. 
   Uważa się Wawrzyniec miał swój udział w ukryciu św. Graala znanego z arturiańskich legend. Otóż w średniowieczu do miana św. Graala pretendowało kilka kielichów. Jeden z nich znajdujący się w bocznej kaplicy katedry w Walencji miał być własnością rodziny św. Marka Ewangelisty, do której należał też Wieczernik. Św. Marek miał podarować bezcenną pamiątkę św. Piotrowi. Gdy pierwszy papież udał się w podróż do Rzymu, zabrał kielich ze sobą. Relikwii używali kolejni papieże, aż do 258 roku. Wtedy nastał czas wielkich prześladowań chrześcijan, rozpoczętych przez cesarza Waleriusza, papież Sykstus II polecił św. Wawrzyńcowi, który był jego skarbnikiem i diakonem, ukrycie majątku Kościoła. Trzy dni przed śmiercią, 7 sierpnia 258 r. Wawrzyniec polecił wywiezienie kielicha do swoich rodziców, Orencjusza i Pacjencji, mieszkających w mieście Huesca w Aragonii.
  Druga figura, bardziej naruszona zębem czasu, przedstawia Chrystusa zatem jego obecność na placu kościelnym jest całkowicie zrozumiała.

XIX-wieczna figura św. Wawrzyńca z Popowa
XIX-wieczna figura św. Wawrzyńca z Popowa. 

Wawrzyniec w zbliżeniu
Wawrzyniec w zbliżeniu. Po liściu palmowym zostało tylko zbrojenie.



Rower:Kross Dane wycieczki: 28.69 km (6.00 km teren), czas: 02:09 h, avg:13.34 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

K o m e n t a r z e
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!