blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(7)

Moje rowery

Kross 70222 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Brzozowy Ług

Piątek, 13 stycznia 2023 | dodano: 13.01.2023

   Tytułowy Brzozowy Ług jest zagubioną w podmiędzyrzeckich lasach osadą i siedzibą leśnictwa Białe Łąki. Wyjazd bez podtekstów turystycznych, po prostu dłuższa przejażdżka po okolicy z sporym odcinkiem leśnym. Jazda tam przez Rokitno i Kalsko, przez Brzozowy Ług do szosy Międzyrzecz-Skwierzyna, powrót szosą. 
   Poniższy orzeł jest powiększoną kopią orła z obrazu rokitniańskiej madonny i stoi na terenie należącym do kościoła. Opowieść na jego temat jest dłuższa i związana z nieudaną wyprawą pospolitego ruszenia ogłoszoną przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego przeciwko siłom kozacko-tatarskim hetmana zaporoskiego Doroszenki w roku 1671. Obraz powędrował wtedy z królem na wyprawę podczas której pod Lublinem doszło do poważnej różnicy zdań pomiędzy szlachtą wielkopolską, która do zagadnienia podeszła poważnie  a małopolską lekceważącą zagrożenie i proponującą w zamian pospolitego ruszenia wyprawy wojewódzkie. Wielkopolanie poczuli się urażeni i odmówili uczestnictwa w dalszej wyprawie. Ostatecznie osiągnięto porozumienie, wyprawa jednak została odłożona. Dużą rolę w zażegnaniu konfliktu król przypisał wspólnym modłom rycerstwa przed wizerunkiem Matki Bożej, dlatego w swojej wdzięczności polecił umieścić na obrazie orła białego z napisem: „Da pacem Domine in diebus nostris” (Daj Panie pokój dniom naszym) oraz koronę królewską. Dzięki temu obraz stał się później w czasie zaborów wyrazem polskości .


W Rokitnie.


Rower:Kross Dane wycieczki: 40.63 km (12.00 km teren), czas: 02:25 h, avg:16.81 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(2)

K o m e n t a r z e
Ten orzeł jest powiększoną kopią orła z obrazu rokitniańskiej madonny i stoi na terenie kościelnym. Opowieść na jego temat jest dłuższa i związana z nieudaną wyprawą króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego przeciwko siłom kozacko-tatarskim hetmana zaporoskiego Doroszenki w roku 1671. Obraz powędrował wtedy z królem na wyprawę podczas której pod Lublinem doszło do poważnej różnicy zdań pomiędzy szlachtą wielkopolską a małopolską (lekceważącą zagrożenie) na temat sposobu gromadzenia i finansowania niezbędnych wojsk. Dużą rolę w zażegnaniu konfliktu król przypisał wspólnym modłom rycerstwa przed wizerunkiem Matki Bożej, dlatego w swojej wdzięczności polecił umieścić na obrazie orła białego z napisem: „Da pacem Domine in diebus nostris” (Daj Panie pokój dniom naszym) oraz koronę królewską. Dzięki temu obraz stał się później w czasie zaborów wyrazem polskości .
Jorg
- 22:26 niedziela, 15 stycznia 2023 | linkuj
Patriotycznie w Rokitnie :)
Marecki
- 21:00 niedziela, 15 stycznia 2023 | linkuj
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!