blog rowerowy

avatar Jorg
Skwierzyna

Informacje

Sezon 2024 button stats bikestats.pl Sezon 2023 button stats bikestats.pl Sezon 2022 button stats bikestats.pl Sezon 2021 button stats bikestats.pl Sezon 2020 button stats bikestats.pl Sezon 2019 button stats bikestats.pl Sezon 2018 button stats bikestats.pl Sezon 2017 button stats bikestats.pl Sezon 2016 button stats bikestats.pl Sezon 2015 button stats bikestats.pl Sezon 2014 button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(7)

Moje rowery

Kross 70222 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jorg.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Wilanów i okolice

Środa, 26 października 2022 | dodano: 26.10.2022Kategoria pow. strzelecko-drezdenecki

     Tytułowy Wilanów sam w sobie nie był celem wycieczki, tam po prostu zawróciłem w kierunku domu. Pomysł na trasę przez Strzelce Krajeńskie i kawałek Puszczy Gorzowskiej narodził się dopiero podczas jazdy przez Puszczę Notecką. 

Kościół w Żółwinie k. Zwierzynia zbudowany w roku 1898.
Kościół w Żółwinie k. Zwierzynia. Zbudowany w roku 1898 dla miejscowej społeczności protestanckiej. Zdecydowanie wyróżnia się spośród okolicznych świątyń.    

    W Zwierzyniu zdecydowałem się na odwiedzenie leżącego nieopodal Gardzka. Kiedyś się tam zapuściłem zaciekawiony jakimś wpisem o pomnikach przed miejscowym kościołem.
    Z Gardzkiem związany był Balthasar Schonberg von Breckenhoff znany jako organizator administracji na terenach zajętych przez Prusy po I rozbiorze i akcji osuszania błot nadnoteckich. W r 1772 z polecenia króla rozpoczął budowę Kanału Bydgoskiego. Jeszcze przed zakończeniem budowy poważnie zachorował i jego obowiązki król Fryderyk II przekazał innym urzędnikom. Wraz z jego odejściem pojawiły się zarzuty zbyt rozrzutnego gospodarowania powierzonymi funduszami pomimo tego że nierzadko był zmuszony pokrywać wydatki na wynagradzanie pracowników z swoich prywatnych pieniędzy. Zgłaszane pod jego adresem rozmaite roszczenia doprowadziły go do utraty części majątku osobistego. Kolejnym ciosem był list króla z marca 1780 zarzucający mu niezgodność rachunków i zamiar przeprowadzenia rewizji finansowej. Wkrótce po otrzymaniu tej wiadomości zmarł na astmę w dzierżawionym przez niego majątku w Gardzku. Informuje o tym tablica wywieszona na miejscowym kościele.

Kościół w Gardzku z roku 1870.
Kościół w Gardzku z roku 1870.

Gardzko, pomnik kpt. Heinricha Gottloba Ludwiga von Holzendorfa
Gardzko, pomnik kpt. Heinricha Gottloba Ludwiga von Holzendorfa.

Gardzko, pomnik nieznanej z imienia małżonki kpt. von Holzendorfa
I jego zmarłej przedwcześnie małżonki. Pomniki ufundowała jej siostra, szwagierka i spadkobierczyni kapitana.

Z pomnika w Gardzku

Teraz tylko pomnik przyrody. Usunięta tablica poświęcona była 4 Brygadzie Saperów.
Teraz tylko pomnik przyrody. Usunięta tablica upamiętniała fakt stacjonowania w Gardzku (w marcu 1945) sztabu 4 Brygady Saperów. Później w czasach pokojowych brygada aż do jej rozwiązania w r. 1999 stacjonowała w pobliskim Gorzowie Wielkopolskim w koszarach przy ul. Chopina.

Gołębnik w Sidłowie, z początku XX wieku.
Gołębnik w Sidłowie, z początku XX wieku. Trochę nadgryziony zębem czasu ale nadal zamieszkały przez gołębie.

     W Strzelcach zajrzałem tylko pod mury i zachowane w nich baszty: Bramę Młyńską i Basztę Czarownic. Przejeżdżając obok cmentarza zajrzałem na grób Ludwiga Nostera. Noster urodzony w 1859 r w Strzelcach był wybitnym malarzem związanym z niemieckim dworem cesarskim, znany był głównie z portretów i pejzaży. Artysta zmarł przedwcześnie w 1910 r, a jego ciało zostało przeniesione do rodzinnych Strzelec. Pomnik na grobie Nostera będący dziełem rzeźbiarza Hansa Latta  wykonany z białego marmuru przedstawia kobietę wspartą na postumencie z medalionem i wizerunkiem malarza. Obaj artyści byli znani w swoim czasie. Pomnik został odnowiony kilka lat temu z okazji setnej rocznicy śmierci artysty.

Strzelce, Brama Młyńska
Strzelce, Brama Młyńska.

Strzelce, Baszta Czarownic.
Strzelce, Baszta Czarownic.

Strzelce Krajeńskie. Pomnik nagrobny poświęcony Ludwigowi Nosterowi i jego małżonce Annie.
 Pomnik nagrobny poświęcony Ludwigowi Nosterowi i jego małżonce Annie.

    Po opuszczeniu Strzelec przejechałem przez Wielisławice znane z kolekcji ciągników i motocykli w gospodarstwie popegerowskim. Niestety z marszu nie da się zwiedzić, może kiedyś będzie okazja. W Wilanowie zdecydowałem się na odwiedzenie Puszczykowa, maleńkiej osady w głębi Puszczy Gorzowskiej, oraz leśniczówki Przyłęsko. Ponownie na szosę wydostałem się przy Rybakowie.
   Ostatni dłuższy przystanek zrobiłem w Santocznie.  Osada powstała przy działającym do 1765 r młynie. Po wykupieniu młyna król pruski Fryderyk II polecił wybudować na jego miejscu kuźnicę z obiektami towarzyszącymi i mieszkaniami dla pracowników. Produkcja pierwotnie była przeznaczona na potrzeby wojska. Stopniowo w miarę rozwoju przemysłu i budowy nowoczesnych hut produkcja wyrobów stalowych w Santocznie stawała się coraz mniej rentowna. Ostatecznie do roku 1945 produkowano tu tylko lemiesze do pługów. Po 1945 wyposażenie zakładu wywieziono a budynek rozebrano. Do roku 1824 produkowano tu również blachę. Blach wyprodukowanych w Santocznie użyto do zbudowania pierwszej w Niemczech maszyny parowej.

Pomysł na następną wyprawę.
Pomysł na następną wyprawę.

Jestem W Wilanowie
Jestem w Wilanowie.

Wilanów. Resztki młyna na Pełczy.
Wilanów. Resztki młyna na Pełczy.

W Santocznie
W Santocznie.

Kościół z Santoczna
Kościół w Santocznie. Jeden z dwóch budynków zachowanych z pierwotnej zabudowy. Początkowo pełnił rolę magazynu, a kiedy pojawiła się taka potrzeba zaadoptowany do roli kościoła.

Blachę wyprodukowaną w Santocznie wykorzystano do budowy pierwszej w Niemczech maszyny parowej.
Blachę wyprodukowaną w Santocznie wykorzystano do budowy pierwszej w Niemczech maszyny parowej. 

Rynek w Skwierzynie
Zdążyłem przed zmrokiem. Rynek w Skwierzynie.




Rower:Kross Dane wycieczki: 104.45 km (33.00 km teren), czas: 06:18 h, avg:16.58 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(1)

K o m e n t a r z e
Konkretny dystans i ciekawa fotorelacja..
Marecki
- 14:43 czwartek, 27 października 2022 | linkuj
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!